| A1W3WHATSUP a întrebat:

Acum cateva zile mi-a dat cineva un program pe nume "liker" si mi-a zis ca daca il deschid o sa imi dea ceva in schimb..bine! Antivirusul a detectat acel porgram ca virus...Eu am oprit antivirusul si am deschis programul.A aparut o eroare gen "This program no support windows."Si mi-am dat seama ca acea eroare era de la keylogger..Eu am inceput sa il injur pe ila si dintr-o data mi-s-a deschis ila unde se pune cd si mi-a disparut bara si a inceput sa se miste sageata si facea ce voia el in pc meu adica a inchis niste file din browser si aparea o eroare "Nu e keylogger" eu repede am scos pc din priza.Intrebarea mea este: Daca nu mai deschid acel program mai are sanse sa intre in pc la mine? Sau sa fi fost keylogger? Nu am intrat pe mess/facebook/skype de atunci..Deci e keylogger? Si el poate intra in pc meu?

Răspuns Câştigător
| 1Q a răspuns:

Reformateazati PC fara backup

| A1W3WHATSUP explică (pentru 1Q):

Dar este posibil sa fie instalat un keylogger? El a fost un remote control.

| 1Q a răspuns (pentru A1W3WHATSUP):

Nu cred ca era un keylogger ala necesita o instalare mult mai avansata decat sa te puna sa deschizi un fisier in PC

| A1W3WHATSUP explică (pentru 1Q):

Bun..Reinstalez windows-ul..Ai funda,...

| 1Q a răspuns (pentru A1W3WHATSUP):

Mersi

| jeek0 a răspuns (pentru 1Q):

Nu e adevarat, sunt keyloggeri care pot fi cripati si atasati de orice fisier iar la deschidere se instaleaza singur.

8 răspunsuri:
| stanly7 a răspuns:

Sper ca te-ai invatat minte si nu mai opresti antivirusul.
Si ori de cate ori descarci ceva, chiar si de la prieteni fara nici o exceptie, scaneaza fisierul acela cu antivirusul tau.
Poti sa instalezi si malwarebytes antimalware free pentru scanari manuale:
http://www.malwarebytes.org/products/malwarebytes_free/
sau faci upload pe virus total si fisierul va fi scanat cu 47 motoare antivirus(fisierul nu trebuie sa depaseasca 64Mb):
https://www.virustotal.com/ro/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cred ca ti a dat un virus care se juca cu calc tau, mi-e greu sa cred ca te controla remote

| A1W3WHATSUP explică (pentru suntserios):

Frate nu cred...Ca dupa ce l-am injurat a zis: "a da?" si imi inchidea niste ferestre din browser si apareau erori Nu e keylogger...Si am sters programul deci mai are ceva?