| Animeking223 a întrebat:

Bună TPU, am nevoie disperat de ajutor, eram la laptop am vrut să descarc un joc dar în loc de joc s-a descărcat un fișier suspect. M-am gândit să-i dau un restart la laptop și sa vad ce s-a întâmplat, când deschid laptopul toate fișierele mele erau criptate și peste tot în fiecare fișier era același notepad care spunea că pot să-mi recuperez fișierele înapoi dar mă costă 980 de $ și nu știu ce sa fac. Aveam 2 hard diskuri externe la laptop unul de 1 terra și celălalt de 2 terra, aveam peste 125 de animeuri inclusiv Naruto. Nu știu ce sa mai fac. Vă rog vă implor ajutați-mă dacă puteți.

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Wondershare Data Recovery recupereaza fisiere sterse, CE LEGATURA ARE CU FISIERE ENCRIPTATE?!?

felicitocurili mele, esti fericitul posesor al unei chestii mici numita "ransomware", si mai esti si preafericit pentru ca ai hdd-uri externe pe care le tii connectate non-stop sa pierzi datele si de pe alea

1. nici sa nu te gandesti sa platesti, chiar daca iti permiti, in primul rand ajuti teroristii cibernetici iar oricum NU AI NICI O GARANTIE ca recuperezi ceva
2. trebuie sa faci scanare, instaleaza avast, malwarebytes sau ce iti mai trece prin cap (foarte multi antivirusi, chiar daca nu sunt free ca avastul, macar au trial), poate, poate, da norocul peste tine si ai un ransomware idiot (au fost unele) care poate fi scos/decriptat... in orice caz, o sa aflii macar cu ce ransomware ai fost infectat si poti sa aflii mai multe detalii, eventual un program de decriptare (sunt putine la care exista, dar sunt cateva)... chiar poti sa cauti on-line scan... sunt unii antivirusi care au asa ceva, bitdefender si kaspersky parca

3. 99.999999999% ca ai pierdut tot, asa ca sterge tot, reinstaleaza tot si apoi pune antivirus, avast e pe gratis si e cel mai bun dintre anti-virusii pe gratis CEL PUTIN!

5 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Numărul unic 1911, prin care persoanele fizice, juridice şi instituţiile publice din România vor putea raporta incidentele de securitate cibernetică pe care le-au constatat. Eu zic sa suni la ei, dar nu stiu daca vor rezolva ceva. Macar incearca.

https://www.digi24.ro/......11-1124468

| Bizon95 a răspuns (pentru laSoledad):

Yaya, la cata piratare a avut in calculator, iti dai seama ca nu se baga la raportat la oficialitati, ca sa isi ia amenda pentru piratare rolling on the floor

| brokxy a răspuns:

Ai grija de pe ce site-uri downloadezi, instaleaza-ti antivirusuri gen Avast, asta cand vreau sa intru pe un site periculos nici nu ma lasa sa deschid pagina si imi zice ca e pericol. Daca ai Avira sau altceva ala e de ****. Antivirus ca lumea e care te anunta ca e un site periculos si sa iesi imediat. Da-le de animeuri da restart windows si baga unul nou da-le cu piciorul in fund la hackeri aia nenorociti, si daca platesti nu iti mai vezi fisierele inapoi niciodata ca posibil le-au sters complet

| C4rm3nita a răspuns:

Programul Wondershare Data Recovery, te ajuta sa recuperezi datele

| Bizon95 a răspuns (pentru C4rm3nita):

Wondershare Data Recovery recupereaza fisiere sterse, CE LEGATURA ARE CU FISIERE ENCRIPTATE?!?

felicitocurili mele, esti fericitul posesor al unei chestii mici numita "ransomware", si mai esti si preafericit pentru ca ai hdd-uri externe pe care le tii connectate non-stop sa pierzi datele si de pe alea

1. nici sa nu te gandesti sa platesti, chiar daca iti permiti, in primul rand ajuti teroristii cibernetici iar oricum NU AI NICI O GARANTIE ca recuperezi ceva
2. trebuie sa faci scanare, instaleaza avast, malwarebytes sau ce iti mai trece prin cap (foarte multi antivirusi, chiar daca nu sunt free ca avastul, macar au trial), poate, poate, da norocul peste tine si ai un ransomware idiot (au fost unele) care poate fi scos/decriptat... in orice caz, o sa aflii macar cu ce ransomware ai fost infectat si poti sa aflii mai multe detalii, eventual un program de decriptare (sunt putine la care exista, dar sunt cateva)... chiar poti sa cauti on-line scan... sunt unii antivirusi care au asa ceva, bitdefender si kaspersky parca

3. 99.999999999% ca ai pierdut tot, asa ca sterge tot, reinstaleaza tot si apoi pune antivirus, avast e pe gratis si e cel mai bun dintre anti-virusii pe gratis CEL PUTIN!