| IoNuTz96 a întrebat:

am o problema foarte ciudata cu leptopul meu, mai exact de fiecare data cand bag windows 7 ultimate pe 64 bit nu mi se aude sunetul deloc chiar si dupa ce am instalat driverele + ca orice video care il vizualizez pe you tube sau chiar pe orice program de ascultat muzica sau vizualizat filme, acestea merg in reluare si de asemenea fara sunet. Cand bag windows 7 ultimate 32 bit nu se intampla asa ceva, totul merge perfect, dar acum am bagat din nou windows 7 pe 64 bit intentionat ca sa incerc sa descopar care este problema si nu numai asta dar eu chiar vreau sa am pe 64 bit pentru ca am 4 GB rami iar cel pe 32 biti nu mi citeste pe toti, deci, care ma ajuta cu aceasta problema si imi da sfaturi sau site-uri unde as putea sa descopar secretul acestei probleme, promit ca ii dau 3 funde + vot happy, merci.

10 răspunsuri:
| IoNuTz96 explică:

Madavvmadav nu laptopul meu nici macar nu are drivere pentru windows xp pentru ca el e facut special pentru windows 7, eu chiar am instalt corect driverele pentru 64 bit, rosalinda, l-am dus la un specialist si nu a reusit sa rezolve problema, a zis sa il mai las dar nu am mai vrut deoarece l-a tinut o luna la el si tot nu a descoperit problema, gabi7zu am mai incerct cu control panel... dar degeaba, iar in legatura cu update nu am incercat si nici nu cred ca o sa incerc deoarece windowsu update micsoreaza spatiul pe HDD din cauza faptului ca windowsul ajunge si la 15 GB de spatiu ocupat pe hdd si nu numai asta dar undele updata fac ca el sa functioneze mult mai greu.

| dolllhouse a răspuns:

Si eu am avut aceasta problema si nu am gasit nimic care m-ar putea ajuta pe internet, asa ca iti recomand sa il duci la un specialist IT sa ti-l repre...
Sper ca te-am ajuta! Si daca nu, imi pare rau happy

| raidxp a răspuns:

Totusi.spune-ne de ce pe 64?

| IoNuTz96 explică (pentru raidxp):

Sa iti spun de ce am ales 64 sau de ce nu merge sunetu pe 64?

| IoNuTz96 explică (pentru raidxp):

Pai... am ales 64 pentru ca merge mai bine doarece am si 4gb rami iar cel de 32 nu mi citeste pe toti, iar laptopul meu este facut sa functioneze pe 64 chiar mi-a fost recomandat de firma iar de ce nu merge suntetu pe 64, asta nu stiu, acum vreau sa aflu.

| raidxp a răspuns:

Pot sa-ti spun ca si pe 32 iti vede toata memoria, chiar si xp-ul recunoaste pana la 4 gb, si nu cred ca laptopul tau e special pentru 64, ori majoritatea aplicatiilor si jocurilor sunt facute pe 32 de bit, ce tip de laptop ai?

| IoNuTz96 explică (pentru raidxp):

Nu pot sa zic ca e facut special dar este compatibil cu toate versiunile de windows incepand de la vista in sus, si am Acer Aspire 5732z iar in legatura cu ce ai zis ca pe 32 biti citeste toti ramii, e fals, pentru ca windows 7 ultimate pe 32 biti daca ai 4 gb rami mie imi vede doar 2, 96 gb din cei 4, adica cei 1 gb nu sunt folositi, mai exact ii am degeaba, fata de 64 care ii vede pe toti si ii foloseste pe toti.

| raidxp a răspuns:

Nu ii ai degeaba, pe 64 de bit ii vede pentru ca si foloseste foarte multe resurse, cum iti imaginezi ca un pc ce are 512 ddr, deschizand o gramada de aplicatii office, ajunge sa utilizeze 1, 3 Gb de memorie

| Gabi7zu a răspuns:

Asa patesc si eu de fiecare data. dar dupa ce il pun sa se updateze problema se corecteaza de la sine... pe langa asta ar mai fi si ce tip de sistem pentru redarea sunetului ai. 2, 2.1, 5.1, 7.1 etc... daca este mai complex decat un sistem stereo trebuie sa setezi configuratia specifica si anume: start=> control panel=> hardware and sound => sound=>(selectezi) speakers=> configure si iti cauti configuratia... apoi dai next de mai multe ori si rulezi windows update... sper ca te-am ajutatwinking

| madavvmadav a răspuns:

Ionut driverele sunt mai vechi sunt facute pentru win xp deci cauta pe internet driverele pentru windows 7 pentru modelul placii tale de sunet Fundaaa!