| Nimeni91 a întrebat:

Buna TPU!
Ce alegeți: tableta sau laptop pentru Facultatea de Litere?

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Laptop.

| Frank51 a răspuns:

În 2022 diferențele de mărime sunt prea mici iar diferența de performanță muult prea mare.

Dacă ar fi să aleg eu, mi-aș lua ambele, un Asus tuf și un ipad pro.

| LPCTSTR a răspuns:

Laptop, indiferent de facultate. Poti face inzecit mai multe chestii pe un laptop decat poti pe o tableta.
De ce ai vrea un telefon mai mare cand cu laptopul obtii, pe langa alt sistem de operare, implicit alt ecosistem, si putere de procesare [care, din pacate, se scaleaza cu investitia in sine, insa] care este net mai accesibila tie?

| Nimeni91 explică (pentru LPCTSTR):

Mulțumesc mult!
La asta mă gândeam și eu, însa vreau ceva portabil. Tot caut un laptop de vreo două luni, dar nu mă pot decide pe care îl iau.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Nimeni91):

Portabile sunt toate. Al meu are 2 kg si nu-l vad greu[, desi, ce-i drept, este destul de puternic].
Cam toate laptopurile vin cu greuntati pana in 2kg, deci e de asteptat sa-l porti in ghiozdan, deci automat e portabil si nici atat de dureros de carat.
In ceea ce priveste alegerea, posteaza o intrebare cu bugetul alocat, cerintele tale: ce vei face cu el, ce sa aiba si ce nu, si cerinte minime pentru componente daca vrei.

| NLS a răspuns:

Depinde de bugetul existent.
Oricum, tableta are sens doar daca are macar 11, 5 inch, preferabil 12.6,
altfel o sa-ti strici ochii in ecranul acela mic.
Si la tableta ai nevoie obligatoriu de un cover cu tastatura, altfel tastatul e un chin.

Exista laptopuri de 14inch, daca doresti ceva mai mic.
Asa ceva as cumpara eu:

https://www.pcgarage.ro/......oke-black/

https://www.pcgarage.ro/......sic-black/

Ambele au 1.4 kg

| Nimeni91 explică (pentru NLS):

Mulțumesc!
Eu îmi doream ceva care să poată fi carat ușor, sa ocupe spatiu puțin.

| NLS a răspuns (pentru Nimeni91):

Stiu, dar la 14 inch si 1.4 kg, nu poti spune ca e greu de transportat.

O tableta pe care sa poti fi productiva costa mai mult decat aceste laptopuri, si tot nu ai aceeasi experienta si usurinta de utilizare.

Nici macar un pachet Office ca lumea nu ai.
WPS Office, Polaris Office si celelalte existente, sunt glume proaste, si destul de greu de utilizat pe o tableta, in comparatie cu Microsoft Office sau Libre Office pe laptop.

Răspuns utilizator avertizat
| IoanaMaria321 a răspuns:

Laptop

| AnaMaria29999999 a răspuns:

Tableta daca vrei să o folosești pentru învățat, citit, notițe etc. Am investit într-un iPad și e cea mai bună alegere, mă saturasem sa dau bani pe toate cărțile pentru facultate.
Într-adevăr, pe un laptop ți-e mai ușor cu proiecte sau chestii care în general sunt făcute pe laptop, dar dacă cauți ceva ușor, portabil, să o poți scoate oricând și oriunde și citi/umbla pe ea, recomand din tot sufletul tableta.