| yoyoalecs a întrebat:

De ceva timp am devenit interesat de web design-ing! Daca voi ajunge sa pot creea un site static(sau nu numai) o voi putea face de unul singur sau trebuie sa ma angajez undeva? Eu as vrea sa fie ceva pentru timpul liber. Vreau sa imi spuneti de la ce trebuie sa pornesc.In primul rand html, dar apoi? Vreau toate limbajele in ordine fireasca invatarii lor pana a ajunge la performante. Apoi, in ce programe se creeaza site-urile si cum se urca ele pe net.Stiu ca trebuie sa cumpar domeniu,dar cum il pun pe internet? Si daca vreau un site profesional,imi pot creea o baza de date de unde sa scriu articole noi(pentru site-urile de stiri de exemplu). Stiu ceva ca exista php si altele pentru asa ceva,dar cum functioneaza ele exact? Stiu ca gandesc departe si trebuie sa i-au pas cu pas, dar vreau sa am o privire de ansamblu.As fi recunoscator pentru un raspuns complet si pe intelesul unui incepator.Desigur...Funda! Si daca stiti alte detalii tehnice,sa le zis asa,si pe care nu le-am mentionat, va rog sa o faceti voi.Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Janek21 a răspuns:

Pana apuci sa "pui pe internet" un site va trebui sa ai produsul brut.

Pentru inceput porneste prin a invata limbajul de marcare HTML si cel de stil CSS. Consortiul web WC3 a ajuns la HTML la versiunea 5, iar la CSS la versiunea 3. Bineinteles, versiunile sunt teoretice, in realitate situatia fiind alta. Dar petru a deosebi generatiile, s-a acceptat si forma aceasta.

Dupa ce ai invatat aceste 2 elemente de baza, pune-te si invata un mic program de scripting (gen JAVAScripting) pentru a-ti face aplicatiile placute. Pentru a crea ceva dinamic, ai nevoie de cunostintele unui limbaj mai puternic dar si sa stapanesti bine crearea unei baze de date. Iti recomand sa inveti PHP si pentru baze de date sa mergi pe cele SQL (mySQL).

Iti va lua multi ani sa ajungi sa faci ceva dinamic, dar din fericire exista niste CMS-uri care sa-ti puna la dispozitie platforma necesara pentru a putea face un site dinamic (vezi joomla.org sau drupal.org).

Iti recomand sa incepi prin a face rost de tutoriale video, ca sa-ti catalizeze mediul si modul de invatare. Dupa ce ti-ai facut o imagine de ansamblu, fara sa te apuci sa lucrezi, incearca sa te foloseste de un CMS gratuit, caruia sa te pui sa-i schimbi diferite linii de cod din template. Apoi vei continua cu aplicatiile, etc...

Cam asta ar fi cel mai rapid mod de invatare si pricepere.

Cel mai corect este insa munca de jos. Citesti, inveti, experimentezi.

Este foarte mult de spus pentru a-ti prezenta intregul ansamblu al webdesing-ului. Daca te pui sa incepi cu cele 2 mentionate (HTML si CSS) in scurt timp iti vei face tu personal o idee de ansamblu, iar cunostintele si aptitudinile dobandite nu vor fi vagi. Asa poti sa uiti foarte usor maine ce m-am chinuit eu sa-ti scriu azi.

| adybutterfly a răspuns (pentru Janek21):

Asa asa e!

| yoyoalecs explică (pentru Janek21):

Multumesc pentru ajutor, am cateva nelamuriri.De ce versiunile sunt doar teoretice si in ce sens practica e alta? Ce inseamna un limbaj de scripting(si aici mai o am curiozitate. exista vreao diferenta intre java si javascript?)? Ce este exact php si care e diferenta dintre el si mySQL? Desigur, ce este mySQL si la ce ajuta? Multimesc!

| yoyoalecs explică (pentru Janek21):

Si inca ceva...un site de prezentare al unei firme care totusi isi actualizeaza niste informatii,pune oferte este static sau dinamic? Si aici vreau sa mai ating un punct:pentru un site de stiri de exemplu,sau chiar pentru cel cu o firma, eu pot crea o platforma de unde sa adaug pe site sau trebuie sa umblu in limbaj(html, java).Ma gandesc ca site-urile de stiri:gsp digisport, antenele, protv etc au niste instrumente cu ajutorul carora fac acest lucru.Cred ca are legatura cu php sau mySQL, dar vreau sa-mi explici mai bine daca vrei.

| uN23 a răspuns (pentru yoyoalecs):

"Platforma" de care vorbesti tu se numeste CMS. Daca esti interesat cauta pe Google mai multe informatii, dar pana sa faci un CMS trebuie sa inveti cam tot ce tine de HTML, CSS, JAVASCRIPT, PHP, SQL. happy

6 răspunsuri:
| adybutterfly a răspuns:

Intai trebuie sa inveti limbajul html, pui o virgula se schimba o imagine, o culoare, pentru inceput iti recomand sa descarci limbajul html, iei un css sau cate vrei si te joci cu ele, pana ti le faci dupa bunul plac. Daca esti cu adevarat interesat si te pasioneaza, te pot ajuta si potiinvata in o saptamana maxim html-ul, apoi 2-3 zile flash-ul, acum depinde de capacitatea ta intelectuala. Nu in ultimul rand sa iti raspund si la cealalta intrebare, mai bine devii liber profesionist, cumperi 10-20 domenii diferite toate(in sensul sa aiba 5-7 o pagina, restul cate doua-cinci pagini), apoi iti urci site-ul tau (in acest timp platesti o publicitate la radio)si astepti cereri... Poti sa castigi bani frumosi din asta, un domeniu simplu + site poate fi intre 100-500 € sau mai mult. Daca esti decis in acest sens trimite-mi un pmwinking

| yoyoalecs explică (pentru adybutterfly):

De ce trebuie sa cumpar eu domeniile inainta? Stiu ca sunt care le platesti in fiecare luna, an.Acest lucru nu trebuie sa-l faca cel caruia ii fac eu site-ul?