| onuticuta200312 a întrebat:

Deci sa incepem cu inceputul. Vreau sa-mi cumpar o tableta si momentat strang bani....Am deja strnsi in jur de 300 lei! Dar nu vreau sa-mi iau o tableta la 300 lei si apoi sa matina un an si sa se strice... Vreau sa-mi cumpar o tableta buna, care sa ma tina.sa aiba WI-FI(SA NU FIE NEVOIE SA PRIND INTERNET CA SA INTRU PE FACEBOOK ETC.), sa aiba cel putin 16 GB, sa mearga repede internetul, sa nu am probleme cu ea! Am auzit ca tabletele de la Samsung sunt bune! Ce parere aveti? E adevarat? Am un buget de 1500(atat vreau sa-mi strang)! Aveti vreo sugestie?
P.S.Am auzit ca exista niste tablete cu Windows carora le poti adauga tastatura si devin laptop! Este adevarat, chiar o sa faca tot ce face un laptop? Am vazut pe internet ca costa cam 1000 lei? Nu vi se par ieftine? Oare sunt bune? Orice m-ar putea ajuta! FUNDA PENTRU CEL MAI COMPLEX RASPUNS!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomad acest Dell http://bit.ly/1QfZc4W sau acesta http://bit.ly/1WyCWrP

| MrLucas a răspuns:

Decat sa dai 1500 pe o tableta mai pui nitel si iti iei un laptop de calitate, care e cu mult peste tableta la utilitate.

| Maree1 a răspuns (pentru MrLucas):

Cu 1500 lei iti cumperi laptop!

| Kiwibv18 a răspuns:

Problema ta e mult mai complexa.
1. Vrei tableta de 7 - 8 sau 10"?
2. Ce platforma vrei ( android, ios, windows )?
3. Vrei de fapt laptop sau tableta?
4. Wifi au toate ( 3g inseamna net pe cartela )

Daca vrei de 7 in buget 3-400 mergi pe Lenovo A3300 e o tableta foarte decenta ( quad core, rezolutie ok, front faceing speakers si are si 3g )

Daca vrei Samsung mergi pe tab 3 cu 3g ( 700 ron ) e foarte ok sau chiar tab 4 cu 3g care e pe la 850.

Daca vrei de 8-9" mergi pe Apple. Ipad 2 mini retina e super ok. pe la 1400 fara 3g adica doar wifi si poti face hotspot de pe telefon daca te tine netu de pe cartela.

Daca vrei de 10" sau aproape mergi pe Samsung Tab 4 wifi 1000 RON sau TAB 4 3g pe la 1400. sau chiar Ipad AIR 1 wifi pe la 1500 RON.

* Sunt ceva tablete de la Asus noi cu procesor Intel foarte dragute ca aspect de 10" Asus zenpad cred ca se numesc si sunt in jur de 1000 RON cu tot cu 3g.

Daca vrei si laptop si tableta mergi pe HP 360. E un model 2014 dar si se gasesc destul de greu dar fiind un model mai vechi insemna ca il prinzi la pret bun. aproximativ 1500 RON.
Laptop-ul are ecran rabatabil, are specificatii de notebook nu de tableta ( deci mult mai bun ) si e windows.
In momentul cand mergi pe hibrid ca sa zic asa cauta windos. pentru ca pe windows ca tableta ai toate functiile care le ai si pe ios sau android sau ca si laptop doar pe windos ai functionalitate maxima.

In locul tau as merge pe HP 360. Cauta-l pe net. Trebuie sa fie in mai multe configuratii cu preturi diferite.

| onuticuta200312 explică (pentru Kiwibv18):

La 1(nu ma pricep la informatica DELOC) nu stiu ce inseamna 7", 8", sau 10"...Dar il vreau pe cel mai bun! Care este diferenta dintre Android si Windows? Care este mai bun? La Ipad 2 mini retina ce inseamna hotspot? Chiar nu ma pricep deloc la informatica... Oricum, care este cel mai bun, cel mai performant dintre toate pe care mi le-ai enumerat?