| auntbalance a întrebat:

Buna TPU! Dupa cum bine stiti, placile video sunt extrem de scumpe la momentul actual si asta a devenit o problema pentru cei ce vor sa-si faca upgrade la PC. De aceea am nevoie de ajutor in cautarea unui prebuilt cu o placa video si componente bune, poate un site de incredere ceva. De asemenea, exista comunitati pe reddit sau discord ce se bazeaza pe domeniul hardware si software al calculatoarelor?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cu alte cuvinte vrei lucru bun la pret de nimic chilipir, nu exoista asa ceva. Vrei calitate scoti banul.

| NLS a răspuns:

Exact cum a zis Sekim, in toate sistemele preasamblate, de oriunde le-ai cumpara, exista anumite piese de duzina (sursa si placa de baza, uneori si SSD ul, la cele ieftine),
cu exceptia celor de la branduri care iti insira toate componentele si vezi exact numele, modelul si toate detaliile pieselor conținute.
Insa acele sisteme premium sunt mult peste 8000 Ron.

Si eu doresc o placa video noua, tocmai imi fac un nou PC, dar mai trag de cea veche si astept pana merita investiția, sau pana gasesc ceva ce imi convine si e redusa.
Mai trebuie sa cumpar procesor, placa de baza si carcasa, restul am luat deja si placa veche o tin, chiar daca face bottleneck.

| auntbalance explică (pentru NLS):

Na eu nu prea mai am ce sa trag de gt630 rolling on the floor)

| Sekim a răspuns:

Din păcate în momentul de fata calitate și preț nu exista. Exista spre ex la Altex placa video - procesor la preturi decente, spre ex : i9 10850k cu Rtx 3060 Ti. Configurația este mai mult decât decenta dar, la prețul de 80 milioane, calitatea sursei, plăcii de bază, ramilor, nu este cea mai de top ( sigur, daca îl achiziționezi ca ulterior sa faci upgrade componentelor, merita ), iar în alte cazuri la alte site uri, găsești ceva calitativ la preturi de genul 12000 lei.