| xDanyxDany a întrebat:

mi-am cumparat o placa audio Asus supreme fx 2 si am montat-o pe o placa de baza Asus p5k se/epu. Problema este ca nu o vede, si daca incerc sa instalez driverul imi zice ca driverul nu este compatibil cu configuratia mea. Cum as putea sa fac placa audio sa mearga?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Nu orice driver audio merge instalat. Trebuie pus doar cel solicitat de piesa. Din cate stiu eu, placa audio are propriile drivere si se poate instala pe orice placa de baza, dar se pare ca Asus a creat o anumita "exclusivitate" si placa audio functioneaza si e recunoscuta numai de anumite modele, pe care le-am enumerat anterior. Daca ma intrebi cum as proceda eu, raspunsul ar fi urmatorul: Exista softuri specializate, cu licenta sau gratuite, care scaneaza configuratia sistemului tau si gasesc automat driverele compatibile. Merita sa incerci cu ele, pentru a rezolva problema ta. Driver Boster, Driver scanner, ceva de genul. Macar sa vezi ce rezultate primesti. Cauta pe net astfel de aplicatii si vezi ce obtii. Ai grija, totusi, sa folosesti surse sigure, pagini oficiale, pentru a evita posibilele infectii.

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Ce fel de driver ai instalat tu? Ai primit placa audio impreuna cu cd? Pe site-ul oficial nu se ofera drivere pentru modelul tau, iar cineva pe forum spune ca, in urma documentatiei personale, a descoperit ca modelul tau de placa audio e compatibil doar cu urmatoarele serii de placi de baza:

Blitz Extreme, Blitz Formula (Special Edition), Crosshair II Formula, Maximus Extreme, Maximus Formula, Maximus Formula (Special Edition), P5E,P5E Deluxe, P5N72-T Premium, Rampage Formula, Striker II Formula, Striker II NSE.

| xDanyxDany explică (pentru dannyel86):

Am instalat SoundMAXAD1988B, e driverul dintr-un link pe care l-am gasit pe google. Nu e posibil cumva sa o fac sa mearga?

| xDanyxDany explică (pentru xDanyxDany):

De fapt am incercat sa-l instalez ca nu ma lasa

| dannyel86 a răspuns (pentru xDanyxDany):

Nu orice driver audio merge instalat. Trebuie pus doar cel solicitat de piesa. Din cate stiu eu, placa audio are propriile drivere si se poate instala pe orice placa de baza, dar se pare ca Asus a creat o anumita "exclusivitate" si placa audio functioneaza si e recunoscuta numai de anumite modele, pe care le-am enumerat anterior. Daca ma intrebi cum as proceda eu, raspunsul ar fi urmatorul: Exista softuri specializate, cu licenta sau gratuite, care scaneaza configuratia sistemului tau si gasesc automat driverele compatibile. Merita sa incerci cu ele, pentru a rezolva problema ta. Driver Boster, Driver scanner, ceva de genul. Macar sa vezi ce rezultate primesti. Cauta pe net astfel de aplicatii si vezi ce obtii. Ai grija, totusi, sa folosesti surse sigure, pagini oficiale, pentru a evita posibilele infectii.

| Qweerrrtttyyy a răspuns:

Intreaba la cei de la pc garage happy intra pe site si in dreapta jos apare ceva de genul "Suntem online" si acolo vei vorbi cu un specialist si el iti va zice detaliat ce trebuie sa faci happy Bafta! happy