| Skylimit a întrebat:

Ubuntu Phone sau Android? Este vreo diferenta de performanta? Sau numai de look? Multumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ubuntu phone e o aplicatie pentru Android nu e el un sistem de operare separat, e doar o interfata la urma urmei

6 răspunsuri:
| Crizaurus a răspuns:

Android ( performanta)

| fKn a răspuns:

Asa cum este o diferenta de design asa este si de performanta. Eu iti recomand iphone-ul pentru ca :
1. Are un design superb. Fără umflături pe la mufe sau cameră, linii perfect finisate din materiale premium. O bijuterie care e și telefon.
2. Ecranul afișează culori naturale, nu mega saturate ca la orice Galaxy, de exemplu.
3. Nu are nevoie de task managere și app killere pentru a rula decent, nu se blochează decât foarte, foarte rar, iar atunci e din cauza aplicațiilor, nu din cauza telefonului și a proceselor. Plus că dacă se blochează o aplicație pe iOS, se închide singură în mai puțin de o secundă, pe când la orice Android te simți ca la coadă la poștă, aștepți să dea o eroare, să poți face ceva, să închizi aplicația (dacă nu, force restart sau scoți bateria… din astea androidiene).
4. Sunetul se aude impecabil, căștile EarPods sunt fantastice, iar difuzorul și microfonul sunt de o claritate și o fidelitate nemaiîntâlnite. Nu suport căștile in-ear și n-am întâlnit telefon cu Android care să se audă mai bine/tare/clar decât iPhone 3GS-ul meu, darămite mai bine decât 5S. Îmi povestea cineva că doar două telefoane au sisteme de sunet perfect, Nokia N91 care utiliza un procesor de sunet Harman Kardon și orice iPhone. Repet, sunetul de la iPhone 5S este perfect, incredibil de clar și are un bass nemaiauzit! Recomand piesa asta pentru ascultat la căști.
5. Claritatea foto/video - Nu spun nimic de filmarea în slow motion, ci doar că nu iegzistă telefon care să facă poze atât de clare, chiar și cu camera frontală. Poză făcută cu camera principală, de 8 MP (JPG) și poză făcută cu camera frontală de 1.9 MP, noaptea, în club, ajutat de luminile unor camere video de TV, dar ce vreau să observați este claritatea (JPG).
6. Totul se mișcă fluent, nu agață, nu se vede sacadat. Rulează fin și lin.
7. Multe aplicații sunt făcute special pentru iOS, unele rămân mult timp sau de tot, disponibile doar pentru AppStore, altele scapă și în Play Store, într-un final. (remember Instagram or Flappy Bird?). Plus că aplicațiile sunt desenate mult mai bine pentru iOS, poate și pentru că au doar două rezoluții pentru care trebuie să facă design pentru mobile.
8. Fără viruși, deci nu e ai nevoie de un antivirus + că orice aplicație cere mai întâi permisiunea de a accesa agenda/microfonul/camera etc, nu o face by default după ce ai dat install.
9. Sisteme hardware și software stabile, nu ca la Android unde după câteva luni telefonul nu mai merge la fel ca la început. Se vede diferența dintre un produs premium, de top, și niște produse bune, dar care nu excelează.
10. Pentru bateria care ține neașteptat de bine (la iPhone 5S) – nu pierde procente aiurea pe timpul nopții, se încarcă super repede (în mai puțin de două ore, de la 0 la 100%).
Cei care nu-și permit și/sau nu au utilizat niciodată un iPhone spun că Apple/iOS/iPhone e de rahat și că Android rullz! Restul, care și-l permit și/sau au utilizat un iPhone, n-au nicio scuză, doar își apără device-urile Androide care se vor bloca în vecii vecilor, amin (nu mă întrebați de ce, nu-mi pot explica).
Eu personal am folosit si android si iphone si crede-ma ca iphoneul e peste android.

| suntserios a răspuns (pentru fKn):

Pune tu mana pe un HTC One cu ultimul Android sa vezi cum bate la fundul gol Iphone ul, si costa la jumatate de pret

| Skylimit explică (pentru fKn):

Prietene, crezi ca daca as fi avut bani de iPhone as mai fi pus intrebarea asta? I don't want to see

| fKn a răspuns (pentru Skylimit):

Atunci de ce intrebi care e mai bun? Eu ti-am zis din experienta, e opinia mea, parerea mea.

| Skylimit explică (pentru fKn):

Am zis care e mai bun din Ubuntu Phone si Android. In nici un caz nu am spus ceva de iOS