| BloodAndBon3 a întrebat:

Buna ziua TPU! Imi apare o eroare si anume Windows - System Error - There is an IP address conflict with another system on the network. Stiu despre ce este vorba, dar vreau sa stiu daca este vreo cale de a remedia. Am incercat caut si sa bifez Obtain an IP address automatically dar era deja bifat. Daca nu se poate remedia macar sa ramana in bara caci este foarte sacaitor.Macar iconita sa ramana si sa nu mai apara eroarea ca atare.

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Schimba IP-ul. eroarea este pentru ca ai acelasi IP cu un alt calculator din retea. daca este deja setat schimba-l, daca este pe automat, du-te in Start-Run-cmd, acolo scrie "ipconfig /all", vezi ce ip ai (ip-ul trebuie sa fie de acelasi model insa schimba-i ultima cifra de exemplu 192.168.0.2->192.168.0.24) si restul sa le pui la fel (subinet mask, default gateway si preferred dns server)

| BloodAndBon3 explică (pentru al3xander):

Te rog daca vrei, spune-mi mai in amanunt. Nu sunt cel mai bun IT-st daca ma intelegi.

| BloodAndBon3 explică (pentru al3xander):

Pai la sfarsitul tutorialului scrie cam asa : If the IP address is static, or permanent, you will not be able to renew it on the computer. al meu este static din pacate. Multumesc oricum. iei funda... eroarea apare de vreo 2 luni si ma enerveaza la culme. Nu mai e nimeni in retea cu acelasi IP ci providerul mi-a schimbat IP si de atunci asa face intotdeauna. Indiferent de pc.

9 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Reinstaleaza windowsul

| al3xander a răspuns:

Pai daca ip-ul tau este de la provider atunci cineva iti fura internet

| BloodAndBon3 explică (pentru al3xander):

Nu imi fura frate. si unui prieten din aceeasi retea tot asa ii face. Nu stiu cum sa-ti explic.

| al3xander a răspuns (pentru BloodAndBon3):

Oricum un lucru e sigur: mai este si alt calculator care are acelasi ip deci unul din 2 trebuie sa-l schimbe. e ca si cum 2 persoane au aceeasi identitate, logic ca ceva nu este in regula

| BloodAndBon3 explică (pentru al3xander):

Inteleg ce vrei sa zici. Voi apela la provider. Mai am o intrebare. Daca am pus placa de retea din vechiul pc in asta se schimba automat totul? Ma refer la gateway etc. In orice caz si pe ala tot asa imi facea inainte sa-l am pe asta.

| dorelmarc a răspuns:

Incearca.o.restartare.