| ella63 a întrebat:

Vreau să înlocuiesc hard disk-ul de la laptop și să pun ssd de 1 T. Întrebarea este: poate fi transformat acel hard disk in memorie externa? Sa fie pus intr-o cutiuță și cu un cablu din acela usb (nu știu dacă mă exprim corect, dar nu mă pricep la tehnologia legata de calculatoare). E un laptop mai vechi. Are mem.ram doar 2 GB. As vrea sa ii schimb și memoria cu una de 6 sau 8. Laptopul este HP pavilion (notebook). Nu vreau să renunț la sertarul cu dvd player

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Hard disk-ul se poate conecta extern printr-un rack extern de 2.5".

Problema ta este ca, acele laptop-uri mai vechi care au avut pana la 4Gb memorie RAM sunt de generatie mai veche, care NU SUPORTA hard disk /SSD de 1Gb (sau peste!
In acele calculatoare /laptop-uri care au avut memorii tip DDR1 sau DDR2, hard disk-ul maxim este de doar 500Gb (pentru HD mai mari fiind necesar de BIOS mult diferit).

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bineinteles ca se poate, privitor la hard disk asta. Pe de alta parte, daca are 2 GB de ram, foarte probabil sa nu suporte mai mult de 4. Nu ai zis cit de vechi, dar de banii bagati in 8 GB de memorie si 1 TB SSD - presupunind ca le suporta pe amindoua - iei un laptop refurbished, cu garantie, cu specificatii foarte ok.

| ella63 explică (pentru GabiDumitrescu):

Domnule Gabi asta e laptopul: HP pavilion notebook 15-p250nq
https://support.hp.com/in-en/document/c04559660#AbT0
Am văzut acum că are 4 G memorie, dar as vrea pe 8

| NLS a răspuns (pentru ella63):

Uita te in CPU_Z ce specificatii are, nu intr-un link gasit pe net.
Chiar daca modelul e identic, uneori vin in diverse echipari.

https://www.cpuid.com/downloads/cpu-z/cpu-z_1.92-en.zip

vezi acolo cat RAM are de fapt, dar si cate sloturi. (Taburile SPD si Memory).

In tabul Main vezi ce procesor e, si postezi numele aici. Daca procesorul e slab, degeaba adaugi 8 gb, (presupunand ca accepta 8gb).

In alta ordine de idei, gasesti ram SH mai ieftin.

daca procesorul e acceptabil, atunci merita upgrade ul de ram si SSD. Nu o sa gasesti nicaieri laptop refurbished cu SSD de 1 TB si pret decent la pret decent.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ella63):

Ah, perfect. Nu e chiar asa de vechi, iar pentru stat pe net e numa' bun. De ce ai vrea mai multa memorie? Hardul e foarte lent, intr-adevar. Daca ne zici si cam ce faci cu el de obicei, poate am putea sa dam niste sfaturi mai pe subiect. Apropos de transformarea hardului intern intr-unul extern, iata - https://www.emag.ro/......DCRZMJBBM/

| ella63 explică (pentru GabiDumitrescu):

Laptopul îi trebuie unui membru din familie pentru 3D max, corona tender, Photoshop și autocad

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ella63):

Ahahahaha... sa fim seriosi! Adica ai un om care lucreaza cu Max, Autocad, Photoshop, si se chinuie cu configuratia asta? Lucreaza cu ele la misto, pe bere, sau cum? Trebuia sa zici asa de la inceput. In cazul asta, omul fie e masochist, fie nu stie pe ce lume traieste. Ca sa faci bani cu alea trebuie' sa bagi bani, nu sa stai sa astepti ore intregi ca prostul sa iti randeze... Aici e treaba de workstation mobil cu placa video Quadro, nu prostioara asta pe care ai mentionat-o tu! Uite solutie de buget, sub 3000 RON. https://www.pchouse.ro/......ished.html

| ella63 explică (pentru GabiDumitrescu):

Domnule Gabi, domnișoara e la facultate in primul an și trebuie să mai lucreze pe programele astea Nu foarte des. Dorește să cârpească acest laptop cat sa o mai țină la programele astea. Nu își permite deloc un laptop nou. Na, e bine cum ne am gândit, adică să punem piesele alea și să schimbăm pe 64 biti?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ella63):

Pai tot nu are sens. Treci de 1000 RON fluierind cu asa-zisele upgrade-uri. Procesorul ala e low-power. Foarte ok pentru prostioare de birou si dat pe net, mizerabil daca discutam de programele mentionate. Upgrade la ala inseamna efectiv aruncarea de bani pe geam, fara rost. Ca si cum ai pune eleron si body kit la un Trabant. Uite, am mai tras in jos cu ~500 RON: https://www.pchouse.ro/......ished.html

| ella63 explică (pentru GabiDumitrescu):

M-am uitat la acest laptop.Are dvd player? Daca vrei sa pui un hard disk de 1 T, iar Ssd sa funcționeze doar pentru. sistem, se poate?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ella63):

Ai o fixatie cu unitatea optica. La ce naiba iti trebuie asa ceva in 2020? Ca o paranteza, exista unitati optice externe, pe USB, daca nu se poate fara. Ambele laptopuri mentionate de mine au DVD writer. Discutam de workstationuri business care noi costa undeva de pe la 2500 EUR in sus... Pe partea de stocare, cred ca merge un SSD mSATA si un hard SATA. Poti sa suni/dai un email la pchouse sa intrebi.

| NLS a răspuns:

Se poate, cu un cablu USB 2.0 la mufa SATA, (chiar si fara "cutie"(rack).
Iar daca nu primeste suficient curent, si laptopul tau nu are USB 3.0 (ai zis ca e mai vechi), cablul ar trebui sa aiba 2 mufe USB.
E de preferat sa l pui totusi intr-un rack, pentru siguranta.

Despre memoria RAM:
Cauta manualul laptopului si vezi cat suporta maxim, si cate sloturi are in total.
Daca nu ai avut manual la el in format hartie, il gasesti pe net aproape sigur, daca stii modelul.
Daca are 2 sloturi de ram, si suporta maxim 8 gb, e bine sa cumperi 2 placi de cate 4 gb bineinteles din generatia potrivita... ddr3, (sau poate e chiar anticul ddr2).

Mai trebuie sa aiba aceeasi frecventa, latenta (CL) si voltaj cu cel actual, (sau poate avea frecventa mai mare decat cel actual, daca apare in manual ca suporta).

| ella63 explică (pentru NLS):

NLS, saru'mana mult

| PainTech a răspuns:

Poate fi transformat acel hard disk in memorie externa? Sa fie pus Intr o cutiuță și cu un cablu din acela usb?

Da. Se poate. Cauta pe internet "Disk Enclousure". Vezi ca mufa din exterior sa fie USB ( exista si optiuni cu eSATA sau alte tehnologii ).

Laptop-ul suprota pana la 16 GB de memorie RAM ( doua module de 8 fiecare ) si are doua sloturi SODIMM.
Frecvente suportate :
DDR3L-1600
DDR3L-1333

Incearca ca atunci cand cumperi doua placute de ram sa fie cat se poate de asemanatoare ca frecventa si latenta ca sa nu avem probleme. Ideal ar fi sa fie chiar identice.

| PainTech a răspuns:

Si inca ceva :
Pentru ca laptop-ul sa poata folosi mai mult de 4GB de memorie trebuie sa un pui sistem de 64 de biti.

| ella63 explică (pentru PainTech):

Exact! Pentru programele pe care le folosește, trebuie Windows pe 64 biti. Dar mai întâi să - l "îmbunătățim "un pic cu memorie mai mare, ssd de1 T daca suporta

| flixbuster a răspuns:

Pentru ca sa transformi HDD intern in HDD extern iti trebuie un simplu adaptor SATA - USB de genul acesta:

https://www.coleter.ro/......e-gratuita