| anonim_4396 a întrebat:

Cat trebuie lasat u smarphone Samsung galaxu young s6310 la incarcat prima data pana la full s-au lasat 12 ore? repede plz

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Fals. Numai bateriile cu nichel-cadnium se încarcă la 14 ore, lithiul se încarcă în 2 ore, degeaba va ține telefonul la încărcat 14 ore că oricum nu va încărca după ce se încarcă 100% se oprește încărcarea datorită mecanismului electronic pe care îl are bateria telefonului. așa că ține de pomană 14 ore la încărcat. Îl va ține atât cât este nevoie, când bateria spune că este full îl scoate.

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu enevoie sa il tii 12 ore. S-a incarcat si gata. La bateriile lipoly se facea asa zisa formatare. La cele li-ion nu e cazul(cum e si la tine).

| khwewljewew a răspuns:

Nu face prostia sa-l tii in priza 12 ore. Smartphonurile se tin in priza pana se incarca apoi il scoti de la alimentare. De preferat sa nu-l lasi sa se descarce de tot sa fie mereu in intervalul 40-80 %

| LeX28 a răspuns:

14 ore

| Azµre a răspuns (pentru LeX28):

Fals. Numai bateriile cu nichel-cadnium se încarcă la 14 ore, lithiul se încarcă în 2 ore, degeaba va ține telefonul la încărcat 14 ore că oricum nu va încărca după ce se încarcă 100% se oprește încărcarea datorită mecanismului electronic pe care îl are bateria telefonului. așa că ține de pomană 14 ore la încărcat. Îl va ține atât cât este nevoie, când bateria spune că este full îl scoate.

| Violeta_Diana_1994 a răspuns:

Nu mai e regula aia "sa tin telefonul 12 ore la incarcat ca altfel se strica". Pur si simplu il lasi normal la incarcat si gata.