| mariusvl a întrebat:

Ce e mai bun? un Laptop sau un Calculator? eu prefer calculatoru voi?

20 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Am si laptop si PC.
Laptopul e mai incomod si mai putin performant, dar foarte portabil.
PC-ul este mult mai peformant si foarte comod. De portabilitate nu se pune problema. laughing

| CosteaVlad a răspuns:

Legându-mă strict de întrebare, și anume care din cele două e mai BUN, categoric Desktop-ul (PC-ul cu unitate și monitor). Performanță mai mare la un preț mult mai mic, comparativ cu un laptop.
Dar personal, dacă ar fi să aleg, cred că tot laptop-ul l-aș alege, pentru că îl pot lua oriunde, și + whireless :X e fain. Cât despre performanță, ideal este să ții cont și de cam câtă performanță ai tu nevoie de la un calculator, că degeaba ai unul super mega performant, și practic nu folosești mai mult de 5% din toată performanța lui... ruginesc degeaba procesorul și ramii-n el big grin Pentru stat pe net, folosit aplicații și programe de bază e ideal laptop-ul. Dacă însă ești împătimit al jocurilor nou apărute, de la care vrei o grafică și o rulare a lor „de să-ți cadă plombele", atunci categoric desktop-ul e mai bun. Ți-am spus, depinde de fiecare persoană în parte, și de ce anume dorește practic de la un PC, altfel dac-ar fi s-o luăm așa, laptop-urile nici nu s-ar mai vinde, comparând strict raportul performanță-preț al fiecăruia dintre cele două categorii de sisteme, dar după cum vezi nu e chiar așa. happy
O seară frumoasă!

| mgtow a răspuns:

Playstation3 (tot un pc dar care se foloseste mult pentru jocurile HDwinking )

| Minks a răspuns:

Depinde ce aplicatie gasesti pentru fiecare. Laptopul e bun pentru cei ce vor portabilitate (Stundenti, cei care calatoresc mult, oameni de afaceri, etc). Nu exista bun si rau in cazul asta, totul depinzand de nevoile utilizatorului. Acum ca piata IT este atat de diversificata, nu mai exista mari diferente intre cele 2 platforme, decat pretul. happy

| LNK a răspuns:

Salut!
Amandoua sunt bune.
Calculatorul are ecran mare, boxe mai performante, memorie mai buna, dar nu il poti lua unde vrei. Pe cand Laptopul e mai mic, dar poate fi luat peste tot, si totusi e foarte bun.
Daca vrei ceva pentru acasa iti recomand calculatorul, dar daca vrei sa il porti cu tine cand pleci, Laptopul e singura solutie.
Succes!happy

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns:

Depinde

| Jadis a răspuns:

Da si eu. Calculatorul are ecranul mai amre si e mai complex, are mai multa memorie si e mai usor decat cu Laptopu. Ce e fain la Laptop e ca il poti lua cu tine oriunde. Dar mai bine e la calculator tongue

| Ervin a răspuns:

Laptopu e mai performant

| Mony a răspuns:

Laptopbig grin...eu am si una si altabig grin
da mai mult imi place laptopulbig grin

| wolfer18 a răspuns:

Fiecare cu treaba lui.Nu prea pot fi comparate, sau facute alegeri.Eu prefer laptopul deoarece imi place spatiul liber, si e si portabil. Dar muzica la maxim in sistemul audio o bag din calculator.Sau la calculator cuplez orga cand am nevoie sa cant.

| BlueBolty10 a răspuns:

Calculatorul este mult mai bun, poti sa faci mai multe lucruri pe el decat pe laptop.Laptop-ul este doar daca pleci undeva si vrei sa stai la el la net.

| aNonim_4610 a răspuns:

Ambele variante

| CosminKidd a răspuns:

Si, si. calculatorul akas e ideal. dar daca pleci in vacanta nu o sa iti tarasti calculatoru dp tine.in concluzie am2 sunt folositoare omului. funda?smug

| Kiyy a răspuns:

Laptopul, deoarece il poti lua intr'o geanta si sa pleci in vacanta cu el... adica nu e greu de transportat si e mul mai performant si mai mic. Pe cand calculatorul nu il poti baga in geanta si sa pleci cu el pe unde ai nevoie laughing.

| ღSupradozaDeViseღ a răspuns:

Lptopul deoarece este mai performant si are mai multe incluse(poti sa il duci in casa unde vrei tu) si nu te coste asa mult ca e numai 1 piesa da la calc cate is ca trebuie sa ai mouse monitor unitate tastatura web microfon etc etc... laptopul e mai perfomant(plus ca in aptop poti baga card de memorie si in calc nu orice ai face...:d

| ღSupradozaDeViseღ a răspuns:

Ok `Secret` am inteles. dar daca ti se ia curentul? si laptopul tine 3 zile. eu nu l-am incarcat al meu de 5 zile

| Ana a răspuns:

Amandoua big grin calculatorul sa-l am acasa iar cand plec undeva sa iau laptopul big grin

| Maxchocolate a răspuns:

Depinde la ce il folosesti, daca calatoresti mult un laptop e foarte bun!
daca nu calatoresti ia-ti un calculator cu minim 3gb rami si esti zeu! happy

| catalin_8429 a răspuns:

Daca vrei sa lucrezi pe drum sau asa ceva e bun laptopu. daca stai acasa e cel mai bun un calculator. funda? plz