| cristianzgz3 a întrebat:

Ce windows 7 sa pun pe laptopul asta acer aspire 5315 exemplu home premium, starter, ultimate... avand in vedere ca am 1 gb ram si procesor single cor 18.6

Răspuns Câştigător
| DoRu a răspuns:

Nu are cum sa'si buleasca procesorul. Atunci incearca Windows 7 Starter e pentru PC'uri/Laptopuri mai slabe. SI o sa fie bine.

9 răspunsuri:
| Yugeen a răspuns:

Nu prea conteaza ce versiune pui... toate au nevoie cam de aceleasi resurse.
Ideea este ca diferentele de resurse intre versiuni sunt extrem de mici si se observa doar la utilizare in "forjă".

Decat sa iti pui W7 pe o astfel de configuratie eu iti recomand ca, daca inca nu ti-ai cumparat licenta pentru W7, sa iti cumperi licenta pentru Windows XP (orice varianta te satisface pe tine) cu SP3... Merge ok, o sa iti ramana si RAM, nu o sa ai probleme de compatibilitate cu nici-un program (mai putin cu cateva aplicatii/jocuri de top ce necesita minim Vista sau W7, dar la ce configuratie ai tu nici nu se pune problema de jocuri sau aplicatii de top).

Pentru a vedea ce verisune de XP ti se potriveste, vezi mai jos:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Windows_XP#Versiuni_Windows_XP

Succes! :)

| DoRu a răspuns:

Windows 7 Ultimate, o sa-ti mearga bine ai sa vezi. Succes! Sper ca ti'am fost de folos.

| davidtm a răspuns:

Eu am 3 gb ram si am home premium.

| zozo74 a răspuns:

Dupa parerea mea Win 7 ultimate sistemele 7 sunt foarte bine optimizate so vor rula bine(incarcarea va fi rapida)

| BubbleShoot a răspuns:

Windows 7 :*

| BubbleShoot a răspuns:

Premium.scuze la celalat comentariu nu am citit bine

| DanutsZaa a răspuns:

Daca ai 1 Gb ram nu te obosi la il pui. Windows 7 ia 800 Mb numai cand deschizi pc ul. daca mai intri pe 2 pagini de net.aia sunt ramii... mai ales daca pui si ultimate nu mai poti face nimic decat sa iti bulesti procesorul.

| DanutsZaa a răspuns (pentru DoRu):

Starter man. dar el spunea de ultimate

| DoRu a răspuns (pentru DanutsZaa):

Nu are cum sa'si buleasca procesorul. Atunci incearca Windows 7 Starter e pentru PC'uri/Laptopuri mai slabe. SI o sa fie bine.

| rclau14 a răspuns:

Home Premium, fiindca e cel mai light dintre toate, celelalte sunt mult prea incarcate cu diferite aplicatii care nu cred ca o sa-ti foloseasca. Merry Christmas! laughing