| nikoleta93 a întrebat:

Cine imi zice si mie dc mi se restarteaza calc singur? sa nu imi ziceti din windows, sursa, teperatura calc, ca nu e, alceva din ce mai poate restarta singur?

28 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nod 32 l-am văzut făcând asta când a prins un virus mai "serios".

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Un virus.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pana nu formatezi toate partitiile calculatorului, nu prea esti sigur ca l-ai starpit.

| whitehair a răspuns:

Posibilitatile ca un computer sa restarteze sunt multiple atat din cauze hardware (componente defecte sau incompatibile) cat si software (date alterate din diverse cauze-caderi de tensiune, soft malitios). Cea mai comuna dintre cauze este o introducere incorecta sau insuficienta a cablurilor de date intre placa de baza si hard-discuri sau intreruperea acestora din diverse cauze.
Schimba cablurile si ai grija sa fie introduse bine, dar fara a forta in ambele sloturi, placa de baza si hard disc.
Verifica si cablurile de alimentare si sloturile prin care se alimenteaza placa de baza-daca ai cea mai mica urma de scurt circuit (slot afumat)-sursa nu poate asigura curentul necesar.
Reseteaza biosul-deconecteaza computerul de la tensiune si scoate bateria, lasa-l cateva minute si monteaz-o la loc.
Formateaza SECURIZAT hardul, pe alt calculator care are instalat un antivirus bun, cu update la zi.
Nu te sfatuiesc sa faci tu update la Bios, mergi la o firma specializata.
Daca ai mai multe hdd-uri verifica si jumperii, hdd-ul pe care se instaleaza sistemul de operare sa aiba jumperul setat pe master si se leaga pe primare ide (sau ide 1). Succes!

| Nic a răspuns:

Ai incercat cu o sursa mai puternica?
Sa verifici si componentele pc-ului sa fie bagate cum trebuie. Eventual incearca sa le scoti si sa le bagi.

Ai facut vreo modificare la sistemul actual?

| Nic a răspuns:

Problema e ca degeaba ai luat una mai puternica daca e no name.
Incearca sa faci o proba cu alta sursa imprumutata de la un prieten eventual, macar sa-ti dai seama care e problema.

| Nic a răspuns:

Daca esti din Bucuresti ai putea sa te duci la aemd cu pc-ul sa te ajute sa constati care e problema.

| MaRRiaN a răspuns:

Verifica ca nu cumva sa nu fie bagate bine cablurile de alimentare, incepand de la priza si terminand cu mufele de pe placa de baza.

| MaRRiaN a răspuns:

... din intrebarea ta am inteles ca n-ar fi de la temperatura, deci automat n-are treaba cu coolerul. Ar mai putea fi o incompatibilitate intre componente...

| MaRRiaN a răspuns:

Mai incearca sa dai si un Reset default la bios

| ioana_5244 a răspuns:

Ai virusihappy ce trebuie sa faci este sa reinstalezi windowsu sau cand ti se porneste calculatoru acolo cand trebuie sa dai f nu stiu cat dai delete si pui caluclatoru sa repare problemele daca nu merge reinstaleaza windowsu.asa am facut si eu sper ca te-am ajutat

| nikoleta93 explică:

Brigaela si unde este virusu ala de zici de el daca am schimbat windows de m-am saturat si eu?

| nikoleta93 explică:

Am schimbat sursa e de 480 w si totul e bagat bine, de cand l-am luat asa a facut mereu.

| nikoleta93 explică:

Am facut schimb si cu un prieten, chiar nu stiu ce sa ii mai fac multi zic ca e de la cular, tu ce zici?

| nikoleta93 explică:

Noname ce sa fac frate ca nu prea inteleg ce vrei sa fac? zi u unde sa umblu sau unde sa ma duc cu el

| nikoleta93 explică:

Da red_ribbon aia imi apare ce trebuie sa fac?

| AldanaBlue a răspuns:

Se poate restarta si daca calculatorul e plin de praf - in interior(atunci majoritatea componentelor sunt afectate). Eu am patit-o acum 2 veri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E de la bios.
Asa am patit eu. doar ca la mine era grav si o trebuie sa'mi iau altu.
Du-te la reparatii calc. ei iti pot repara bios-ul! nu incerca tu. sau unu mai smecher.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai fratzilor. aceeasi problema am avut'o si eu!
si bf-ul meu!
ea a putut sa scape dupa ce i'a umblat in bios si i'a refact pe acolo.
bios-ul nu are leg ci windowsul si nici nu e ceva de bagat in priza. e chestiile alea care iti apar cand deschizi clc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

*cu windowsul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu ma aasculta? In fine. eu am dat un sfatthinking
Du-te. o sa vezi ca va zice ca e de la bios.
sunt 99% sigura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este DE LA BIOS! pateam asa acum 1 anangry.oh go on
nb TPU

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand deschizi clc-ul iti apar niste date cu albe.
E ala e bioshappy e ceva virtual dar mai puternic decat windowsul pentru ca nu s schimba. e sistemul virtual. cauta pe google

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@whitehair
A zis tot de bios!
Aici e problema. a avut'o 3 persoane! inclusiv eu.oh go on
Nu e de la windows.

| deeea28 a răspuns:

Eu zic ca e de la virus. A avut si calculatorul lu' fratimiu asa ceva si a trebuit sa reinstaleze windowsul de 2 ori ca sa reuseasca sa scape de virus. Mai incearca si tu o data. Nu le am extraordinar cu calculatorul, dar nu as crede ca e din bios sau nu stiu ce cablu nebagat bine. Anyway...succes.

| cosmin0762298981 a răspuns:

Ok, mersi mult

| cosmin0762298981 a răspuns:

Da chiar asta imi apare, pff ai nimerit-o ce trebuie sa fac?