| nikoleta93 a întrebat:

Mi se restarteaza calc si imi apara ceva de genul http://jmobley123.files.wordpress.com/2008/10/blue-scree n-of-death1.jpg imi puteti zice si meie de la ce e? sa nu ziceti de hard, windows, sursa sau rami.astea am probat. din ce mai poate sa se restarteze? cine stie sa imi lase un id.ma lup cu problema asta de ff mult timp :((

8 răspunsuri:
| waXonwaXoff a răspuns:

Păi poate se restartează din altă cauză:du-te pe desktop click dreapta pe "my computer">>propietes>>advanced>>Şi vezi ca sub startup and recovery apeşi pe settings>>iţi apare o fereastră şi undeva are automatically restart.
vezi dacă e bifat, dacă e bifat debifează-l, daca nu e bifat nu il bifa.

| thizizme a răspuns:

@dan11: lui ii apare un ceva de genul ala (se referea ca ii apare BSOD), NU (neaparat) acelasi mesaj.

Fa ce a zis Sensei.BRO-----Andrei.

@Deagle: si ce rezolva cu asta? Nu i se mai restarteaza, dar ramane inchis cu BSOD-ul pe ecran laughing

Aditional, incearca niste teste cu UBCD sa vezi ce nu e in regula (tutoriale despre UBCD exista pe net daca nu te descurci).

| dan11 a răspuns:

E de la placa video.mergi la display driver si da un roll back daca-ti permite. Daca nu da un sistem restore la un moment precedent aparitiei erorii blue screen. Daca vei continua sa ai aceeasi problema atunci ai nevoie de alta placa video.Lasa-mi un mesaj daca nu te descurci.

| YepIsSuspended a răspuns:

Mai bine ai cere sfatul unor profesionişti.Ai putea face ceva si mai rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca
1. Cablul sursei sa fie ok (adica sa nu fie impuscat-rupt)
2. Sursa sa iti functioneze (asta spui ca este)
3. Firele care ies de la sursa sa fie ok (adica sa nu fie un fir impuscat-rupt)
4. Memoriile sa fie identice (asta spui ca este)
5. HDD-ul e ok (asta spui ca este)
6. Cooler-ul procesorului sa fie curat si sa mearga la turatie cit mai mare
7. Radiatorul sa fie si el curat, ideea este ca procesorul sa poata fi racit cum trebuie.
8. Verifica temperatura procesorului sa nu fie prea mare
9. Intri in BIOS si verifici la ce temperatura a procesorului este setat sistemul sa se restarteze
10. Verifica si celelalte placi, placa video, placa de retea, placa audio etc. daca nu sint bine infipte in sloturi, pot induce acelasi efect.
11. Am intilnit situatii in care a trebuit sa schimb placa de retea. Calcul se restarta din cauza ei, avea o mica hiba, deci daca ai verificat si sint bine infipte in sloturi, ia in considerare si mici defectiuni ale placilor de care vorbeam, le inlocuiesti pe rind sa vezi daca e una din ele cu probleme.
Daca ai problema asta de multa vreme e naspa. Restartarea asta iti poata paradi HDD-ul si nu numai tongue
Cred ca n-am uitat nimic. Have fun tongue

| bladee a răspuns:

Nu ai memoria pusa bine! daca sti fixeazati-o bine in placa de baza!

| bladee a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa-ti modifici si BIOS
BIOS face legatura dintre placi(memorie, placa video, placa retea, placa sunet, etc.) daca nu este configurat corect BIOS nu poate sa ruleze corect pe PC tau deci prin urmare daca la RAM are dysable inseamna ca nu-ti recunoaste RAM! pentru mai multe informatii despre BIOS intra pe http://www.arenait.net/2005/12/06/cateva-detalii-despre-bios.html

| bogdan_2480 a răspuns:

Buna.ai rezolvat problema cu blue screen? daca da imi zici si mie cum te rog? mersi