| FlashGun a întrebat:

Cu ce ajuta frecventa placii video pentru ca am auzit ca este foarte importanta?

Răspuns Câştigător
| Gabi05 a răspuns:

Hmmm
Adica daca frecventa e mai mare e mai bine.Castigi fps in jocuri.

E ca la masini, De ce sa iau o masina mai slaba cand pot lua una mai buna.
Asa si la frecventa placii.
De ce sa iau o placa video ex hd7770 cu frecventa mai mica cand pot lua un hd7770 cu frecventa mai mare

aca o placa video are 1000 frecventa si una 1050 normal ca cea de 1050 e mai buna.

Intelegi ceva?

Despre overclock nu mai stau sa scriu, ca acolo e teorie la greu.
Daca aici nu prea ai inteles.La overclock cred ca te dai cu capu de pereti.

Sa iti explic ceva pe scurt.
In overclock extrem ai nevoie de azot lihid, sursa cu amperaje buna pe railul 12V.
Acolo se umbla cu voltajele procesorului, de obicei se raceste procesorul la -225 grade iar dupa se apuca sa mareasca fecventa, voltaje, latente, vrm.
Nu are rost sa intu in detalii despre oc.

Ai inteles ceva la oc?
Dar la frecbenta placii video?

8 răspunsuri:
| Gabi05 a răspuns:

Ai auzit bine, frecventa/arhitecura/procesorul grafic astea conteaza la placa video, nu busul sau vram-ul.
Frecventa de obicei mareste performanta, 50mhz la frecventa sunt ceva la performanta.
Adica daca o placa video are 1000mhz frecventa si o overclockezi cu 50mhz, ai performanta cam de 3-6 fps

| FlashGun explică (pentru Gabi05):

Si cam cat e recomandat sa ai? Unu mi-a spus intre 800 mhz si 1000 mhz

| Gabi05 a răspuns (pentru FlashGun):

Nu e adevarat, cu cat mai mult cu atat mai bine, de ce crezi ca s-a inventat overclock(marire frecventa/voltaje/tensiuni)
De obicei un hd7950 overclock-at se apropie foarte mult de hd7970.
Posesorii de placi video cu frecvena 1050 le overclockeaza pana pe la 1150, 1200maxim.
Depinde si de placa video

| FlashGun explică (pentru Gabi05):

Ai putea fii putin mai explicit. Eu nu prea inteleg ce zici pentru ca nu ma plea pricep in "piese de calculator" asa ca as vrea sa imi explici pe intelesul meu.

| FlashGun explică (pentru Gabi05):

La oc stiu deja ca daca iti faci, se mareste ce ai in PC.
La frecventa am inteles cum e treaba. Ms

| Gabi05 a răspuns (pentru FlashGun):

De fapt nu se mareste ce ai in pc.Pur si simplu maresti frecventa placii video sau a procesorului.

Nu poti face oc la hardlaughing de la 500 sa il faci ca 1tb

| FlashGun explică (pentru Gabi05):

Da dar am auzit ca iti poate lua foc PC-ul...

| Gabi05 a răspuns (pentru FlashGun):

Da.Faci mititei pe el.
Cum naibi sa iti ia foc, ca eu intr-un test de stresare placa video am avut 105 grade la placa mea hd7850.
Placa poate sa ajunga si la 90grade.Ca nu sunt probleme.In schimb procesorul sa nu treaca de 70.
Nu iti mai face griji de frecventa.

| Gabi05 a răspuns (pentru FlashGun):

Hmmm
Adica daca frecventa e mai mare e mai bine.Castigi fps in jocuri.

E ca la masini, De ce sa iau o masina mai slaba cand pot lua una mai buna.
Asa si la frecventa placii.
De ce sa iau o placa video ex hd7770 cu frecventa mai mica cand pot lua un hd7770 cu frecventa mai mare

aca o placa video are 1000 frecventa si una 1050 normal ca cea de 1050 e mai buna.

Intelegi ceva?

Despre overclock nu mai stau sa scriu, ca acolo e teorie la greu.
Daca aici nu prea ai inteles.La overclock cred ca te dai cu capu de pereti.

Sa iti explic ceva pe scurt.
In overclock extrem ai nevoie de azot lihid, sursa cu amperaje buna pe railul 12V.
Acolo se umbla cu voltajele procesorului, de obicei se raceste procesorul la -225 grade iar dupa se apuca sa mareasca fecventa, voltaje, latente, vrm.
Nu are rost sa intu in detalii despre oc.

Ai inteles ceva la oc?
Dar la frecbenta placii video?