| Kesha1428 a întrebat:

Cum as putea sa o conving pe mama sa-mi ia o tableta de la 4 la 7 milioane(lei vechi) adica e putin, dar nu stiu cum sa-i zic, sa nu o enervez, deoarece mi s-a mai luat si nintendo DS, laptop, paystation 2, schede pentru nintendo, telefon cu tounch screen, calculator.Si nu stiu cum sa formulez intrebarea.Parca mi-e si jena...batting eyelasheshee hee va rog, cine imi da cel mai bun mod si cea mai buna replica si s-o incerc sa mearga ii dau FUNDA! Please, ajutor!

Răspuns Câştigător
| MYK3 a răspuns:

Spune-i ca de 2 zile toti se lauda cu tablete si zii ca vrei si tu una! in legatura cu fitele :LASATI MA FATA IN PACE daca are bani ce aveti voi de acolo: si incearca sa iei ceva mai bun decat la 400... FUNDA?big grin

73 răspunsuri:
| callie2 a răspuns:

Pai te-ai cam invatatlaughing
incearca sa te duci la o olimpiada si sa faci ceva sau sa iei o nota buna unde nu prea te descurci sau sa faci ceva sa o impresionezi. poti propune sa pui bani si tu pentru tableta si sa ii arati ca sunt si tablete mai scumpe dar tu nu vrei de alea la 20-30 milioane.

| bibi4v a răspuns:

Si totusi.de ce iti trebuie tableta? nu ai laptop sau telefon cu touchscreen? foloseste ce ai.

| PufuleţiCuCaramel a răspuns:

Pai,iei si tu o nota buna la scoala si apoi ii spui ca meriti o recompensa.Ii spui sa iti ia si tie o tableta, ca toate colegele/colegii tai au si e foarte buna.
E o ideelaughing
Succes.

| Kesha1428 explică (pentru PufuleţiCuCaramel):

Sunt premianta la scoala...nu cred ca ar mai impresionao o nota buna laughing

| Kesha1428 explică (pentru bibi4v):

M-am plictisit de ele, si in plus...si ceilalti din clasa mea au tableta.si e atat de ieftina...de ce nu mi-ar lua-o?

| Kesha1428 explică (pentru callie2):

La olimpiada ma duc sambata, note bune iau mereu, sunt permianta...bani,si asa am imprumutat-o cu niste bani, fiindca nu avea schimbat...si chestia aia spunandu-i ca sunt si mai scumpe si nu vreau din alea.e o idee buna.MS!

Răspuns utilizator avertizat
| Kesha1428 explică (pentru poke091):

E vina mea ca nu-si permit uni tableta sau un calculator.Eu imi permit, ce sa le fac la aia care n-au noroc?thinking thinking

Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

La ce dracu îți mai trebuie și tabletă dacă ai laptop, Nintendo DS, paystation 2, schede pentru Nintendo, telefon cu tounch screen, calculator?
Părinții tăi sunt vinovați că ți-au luat așa multe.
Dacă erai copilul meu îți luam numai calculator fix și eventual telefon mobil și atât.
Ești și foarte proastă, că nu știi că „tabletele" nu au puterea de lucru a unui calculator fix foarte bun, și cu 4-7 milioane poți cumpăra lucruri suplimentare pentru calculatorul fix sau pentru laptop: stick de memorie, hard extern, // tv-tuner-extern-hibrid -stand-alone care merge și pe banda de analogic și de digital - și cu care vezi televizorul dacă cumperi o antenă digital terestră - 100-200 de lei -sau de satelit, asta este scumpă, și trebuie montată de oameni care se pricep -// memorii ram, încă un HDD intern puternic, poți schimba procesorul sau placa de bază sau alte plăci etc.

| Kesha1428 explică (pentru poke091):

Daca vrei, iti dau camera web si pot sa ti le arat pe toate cele enumerate.Prin mai multe pot sa spun:o papusa si un pix de exemplu.Am spus toate electonicele pe care mi le-a luat ca sa stiu cum sa ii zic mamei sa-mi ia tableta.Si te asigur, ca n-am pus intrebarea ca sa ma laud, sau sa primesc raspunsuri ca cel al tau...

| Kesha1428 explică (pentru MMihai):

Ei nu sunt vinovati ca mi-au facut pe pac, au vrut doar sa am tot ce imi doresc.si in + o tableta la 4 miliaone mi se pare enorm de putin!

Răspuns utilizator avertizat
| Kesha1428 explică (pentru poke091):

Atunci nu mai comenta

| Andrey77 a răspuns:

La ce naiba iti trebuie tableta cand ai toate alea? Laptopul e mai bun de 1000x, ina afara de performantele grafice, dar daca vrei gaming am inteles ca ai PS2...
Explica-mi si mie de ce iti trebuie tableta aia? Cateva motive ca sa ma convingi ca e indispensabila si ai nevoie de ea neaparat. Daca o sa ma convingi pe mine cu motivele astea sigur iti convingi si parintii.
Si app daca mergi la olimpiade cum de nu ai bani sa iti iei tab singura? Eu am facut 20mil(2000RON) anul asta la olimpiada si mai urmeaza ia aprilie nationala la mate daca iau ca anul trecut, anul asta imi da 18mil...destul sa-mi iau Ipad3 cand apare...

| Kesha1428 explică (pentru Andrey77):

La noi olimpiadele nu se platesc! Si o vreau fiindca au toti colegii Imi place mai mult ca un laptop E mai accesibil de al purta cu tine oriunde Si o vreau.Nimic mai mult.La 4 milioane, dc nu as lua-o?

| Kesha1428 explică:

Zat gâză!

| Andrey77 a răspuns (pentru Kesha1428):

1)Nu m-ai convins cu argumentele:am inteles ca o vrei doar de fite...ca asa are toata lumea.Cand apare alta fita o sa o vrei si pe aia s.a.m.d.Plus ca nu prea m-ai convins ca sti sa o folosesti.
2)Cum sa nu se plateasca? Adica daca esti tare si esti pe tara premiant se plateste(Chiar daca e criza cea mai criza in Romania, eu la mate iau destul de mult si la concursuri nesemnificative)... Apoi daca mergi la faza locala sau pe judet acolo iti da un rahat, aia nu e olimpiada daca de aia vorbeai. Olimpiada e aia nationala, deci lamureste-ma la ce olimpiada te duci.

Ca sfat final, vinde PS2 si laptopul si din banii aia iti iei sigur tableta.')

| Kesha1428 explică (pentru Andrey77):

1.Nici nu am incercat sa te conving, eu o vreau fiindca imi place numa imaginea ei dapai sa o am eu in mana...si bineinteles ca nu stiu cum merge,nici n-am atins una vreodata,dapai sa stiu cum functioneaza,dar daca am stiut sa umblu la Nintendo, telefon, laptop si etc voi sti si la aia.Si la olimpiada ma duc la aia judeteana!

| MMihai a răspuns:

Http://www.cel.ro/tablete/apple/? promox
http://www.cel.ro/tablete/
O tabletă bună este în jur de 2000 sau peste iar dacă costă 400-700 este destul de proastă!
Ce vrei să faci cu o tabletă proastă?
Obiectul electronic sau IT, care astăzi costă 400 peste un an va valora cel mult 200, că mereu apar produse mai performante.
Ți-am scris eu că ești foarte răsfățată și destul de proastă, că dacă erai ceva mai deșteaptă, te informai corect și nu voiai obiecte de care nu ai nevoie, dar nu ai vrut să mă crezi!

Cu 400 de lei îți poți îmbunătății calculatorul fix și ești cu mult mai câștigată.
Învață să lucrezi dacă ești deșteaptă ( și nu ești proastă cum te cred eu acum,) cu softurile gratuite Libre Office sau Open Office și cu sistemele de operare Kiwi Ubuntu Linux sau Ubuntu Linux, și limbajul de programare C++, șamd.
Să te văd dacă ești capabilă să înveți singură așa ceva.
Descarcă softurile Libre Office și Open Office.
Libre Office sau Open Office, sunt gratis.
http://www.libreoffice.org/download/
http://www.libreoffice.org/get-help/documentation/
http://ro.wikipedia.org/wiki/LibreOffice
http://www.openoffice.org/ro/
http://www.openoffice.org/ro/about-product.html
Word 2003 este aproape la fel, cu softul Writer de la Libre Office sau Open Office.
Caută cărți despre C++ și învață C++, sunt și gratis pe net și sunt și prin librării și anticariate cărți despre C++.
Dacă ești deșteaptă învață C++ și linux, dar cred că nu te duce mintea, să înveți singură astea.
Ia arată-mi tu, că ești fată deșteaptă, și nu proastă!
Să te văd în cât timp îmi zici :
„ Mihai, uite am făcut singură acest program în C++, vezi că nu sunt o proastă, cum m-ai crezut tu inițial." și așa este programul în C++ pentru linux.

| Andrey77 a răspuns (pentru Kesha1428):

In locul parintilor tai la ce fite faci ti-as lua toate alea pe care le ai, In loc de touchscreen ti-as da digi, in loc de calculator si laptop ti-as da un PC cu 64Mb RAM cu monitor de 640x960 ca sa termini cu fitele.De bani aia mai bine ai face meditatii sa inveti o limba straina sau o stiinta, ti-ai lua carti sa te destepti... Fata draga tableta trece si nu ramai cu nimic in cap care sa te pregateasca pentru viata cand dai piept cu ea, gandeste-te la viitorul tau!
Si cu olimpiada m-ai convins de ce nu-ti da nimic...pai pe rezultatele alea asa slabe nu are ce.(De curiozitate ce clasa esti si la ce materie te duci la olimpiada?)
Spui ca inveti cum merge tableta? Pai stii ceva despre performantele ei(hard, soft), ar trebui sa te documentezi despre ce iti cumperi, sa mergi sa te joci un pic cu ea ca sa vezi daca iti place, nu ca are colegu' imi iau si eu(auzi la ea "Imi place imaginea ei). Macar uite sa ma convingi ca sti cu ce se mananca spune-mi ce specificatii are(Versiune soft, display, hard etc)

| Kesha1428 explică (pentru MMihai):

Uite draguta,nu ai tu dreptul de a ma face tu pe mine proasta, si e treaba mea ce vreau eu sa-mi cumpar, nu ma intereseaza alceva in afara de tableta. si punct. Vreau tbleta.Aceasta intrebare poate sa ramana fara funda.Si o sa fac cumva incat sa ii zic mamei sa mi-o ia fara ajutorul vostru.Ca si asa nu ma prea ajutati!

| virusake a răspuns:

Vinde ps2-ul si ds-ul, iar cu banii obtinuti, adaugati la ce iti da maica-ta iti cumperi o tableta ceva mai ok:
http://www.pcgarage.ro/......-a100-8gb/
Are avantajul procesorului dual-core, 1gb memorie ram, display-ul de rezolutie mare si androidului (versiunea 3 si probabil o sa primeasca update la 4).

PS: Cred ca o sa fie incantata sa te vada ca iti doresti si faci ceva in sensul asta, decat sa stai sa ii ceri pur si simplu. :D

| Andrey77 a răspuns (pentru Kesha1428):

"Vreau eu sa-mi cumpar, nu ma intereseaza alceva in afara de tableta. si punct. Vreau tbleta."
Asta denota faptul ca esti pur si simplu obsedata de un lucru si nu mai vrei sa stii de nimic altceva...se numeste monomanie si in general monomanii sfarsesc prin a innebuni...sad

| Kesha1428 explică (pentru Andrey77):

Uite ce: 1)la olimpiada merg la romana si sunt in clasa a 7-a 2)Nu-mi pasa ca nu stiu ce are tableta. 3)Parintii mei au facut tot ce trebuie si mi-au oferit tot ce mi-am dorit, primeam cate ceva cand munceam pentru el, de fiecare data cand luam premiul 1 la scoala(era recompensa) 4)Nu am fite,daca zici ca eu am fite :laughing rolling on the floor auzi,daca le-ai vedea pe colegele mele, ai ramane,, gura casca" 5)O sa ma descurc eu cu soft-ul, display-ul si hard-ul, am pe cineva care sa ma ajute 6)Nu inteleg care e problema voastra ca vreau tableta. 7)Decat critici mai degraba ajutor. 8)Acest site nu ar trebui sa se numeasca TPU ar trebui sa se cheme,, NPN"(nimeni pentru nimeni) ca voi NU MA AJUTATI cu NIMIC!

| Kesha1428 explică (pentru Andrey77):

Auzi,ia mai lasati-ma impace...de ceva zile...numa de cearta aveti chef. Si nu am innebunit si nici nu urmeaza asta(doar daca ma mai bateti mult la cap cu dc vreau tableta si alte prosti)

| Andrey77 a răspuns (pentru Kesha1428):

Deci nu stii nimic despre tableta si O VREI!, ca tie parintii iti faci toate poftele si trebuie sa ai neaparati ultima fita:Asta arata clar ca ai fite in cap si ti-am zis vezi sa nu innebunesti.Pai ce vrei sa faci cu ea sa o pui la terasa pe masa sa moara colegii ca ai tu tab? lol

| Kesha1428 explică (pentru Andrey77):

Dumnezeule innebuniti voi inaintea mea? Nu mai insista,ti-am raspuns la intrebare,acum mai lasa-ma dracu impace ca ma scoti din minti! Tie ciuda cu nu ai tu tableta.Da am fite, multumit mai vrei ceva? Bina:da nu stiu nimic despre tableta, nici de disply etc etc.Alceva:da o vreau ca sa ma laud.Mai mult:da parintii mei imi fac toate poftele,ca doar sunt singura fata a lor, mai am un farte care e la fel de rasfatat ca mine, muriti de ciuda ca noi avem detoate si voi nu!