| Neajutorat a întrebat:

Cum imi aleg memoriile ram? Toate sunt compatibile?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Memorie 2 bucati X 2Gb DDR2 1066( numai cu overclocking )/800/667 MHz.

12 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3485#ov
Support for DDR2 1066(O.C.)/800/667 MHz memory modules
Deci memorii DDR2, frecventa de mai sus, maxim 4 Gb.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Spune-mi ce placa de baza ai si iti spun ce ti se potriveste.

| Neajutorat explică (pentru Salontanul):

Placa de baza este de la Gigabyte iar modelul este G31M-ES2L

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Le alegi in functie de placa de baza. Trebuie sa ai grija la tipul memoriei. Acesta trebuie sa coincida cu ce tipuri de memorie primeste placa de baza. Adica nu poti pune o memorie ram DDR2 pe o placa de baza care primeste doar DDR4. Si nu in ultimul rand, trebuie sa te uiti la specificatiile tehnice al placii de baza si sa vezi ce frecvente suporta. Iarasi un exemplu: nu poti pune o memorie ram cu frecventa de 2133 MHz pe o placa de baza care suporta maxim 1600.

| RAY a răspuns:

Vezi cu aida, ce ram ai, ddr1, ddr2, ddr3, ddr4 si de aia cumperi sa ai grija la frecaventa

http://m.emag.ro/memorii/c?pc=40

https://www.aida64.com/downloads

| octav005 a răspuns:

Le alegi in functie de placa de baza daca suporta, de procesor daca suporta o anumita frecventa. zi-mi seria placii de baza si numele procesorului ca sa iti spun ce sa alegi

| Neajutorat explică (pentru octav005):

Placa de baza e Gigabyte modelul G31M-ES2L,iar procesorul Intel(R) Celeron(R) E3300 @2. 50GHz happy

| K0sti a răspuns (pentru Neajutorat):

Si ce spune producatorul placii de baza?

| octav005 a răspuns (pentru Neajutorat):

Placa de baza ce o detii tu suporta 2 x 1.8V DDR2 DIMM sockets supporting up to 4 GB of system memory
Dual channel memory architecture
Support for DDR2 1066(O.C.)/800/667 MHz memory modules

Răspuns utilizator avertizat
| supermamici a răspuns:

Nu. Sunt de tipuri diferite DDR1 DDR2 DDR3 DDR4. Apoi merg la frecvente diferite (nu ar fi o problema asta placa de baza ar trebui sa recunoasca frecventa cea mai mare pe care o poate reda). Cumpara din magazin cu garantie, in caz ca nu se potriveste o poti schimba. Important este tipul memoriei.

| Iugas a răspuns:

Nu. Le alegi in functie de modelul placii de baza a pc-ului sau laptopului si a sistemului de operare.