| JusTPauL a întrebat:

Daca am un casetofon de masina cu 4 iesiri de cate 25 watt si pun 4 difuzoare de 90 rms se aude cat de cat bine?

Din cate stiu casetofonul nu trebuie sa aiba aceiasi putere cu difuzoarele..Si ce inseamna "control separat volum subwoofer"?

Asta ar insemna ca pot pune si un subwoofer pe langa cele 4 difuzoare?

Va rog explicati-mi, dau funda cine ma ajuta.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se aude bine.
90Wrms inseamna 90Wrms si un amplificator de 25 W RMS va suna 25 de W pe 4 ohmi si 12, 5W pe 8ohmi.
Iesirea pentru subwoofer de regula nu este amplificata.Ai o mufa rca undeva in spatele casetofonului unde poti lega un sub activ adica unul cu amplificator incorporat.

Difuzoarele se leaga 2 in fata si 2 in spate.

| JusTPauL explică (pentru anonim_4396):

Deci si cu casetofonul original cu 25W, difuzoare de 80, 90Wrms o sa se auda cum ar trebui sa se auda? Ca sa nu mai schimb aspectul bordului cu alt casetofon. Sau sa pun cumpar acela cu 50W, se renteaza, sau nu o sa fie prea mare diferenta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru JusTPauL):

Mai multa incredere am intr-un producator care declara 25 de W decat in altul care declara 50.
Este destul de dificil de obtinut 200W (4x50) la 12volti.
Se construiesc amplificatoare separate pentru asa ceva si sunt chiar mai mari ca volum decat un radiocasetofon.

| JusTPauL explică (pentru anonim_4396):

Asa mi-a zis cineva ca un casetofon de masina E46 din'99 are 25Wrms, nu sunt sigur 100%.
Oricum Alpine face lucuri de calitate, ar trebui sa aiba 50w.

7 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Nu! Inseamna ca pe langa 3 dif mai mari de 25 W poti monta un subwoofer pe a patra iesire dar bineinteles mai mare de 25W. 90 RMS este echivalentul undeva la 35-40W pe 4 ohmi/difuzor si undeva la 20-25W pe 8 ohmi/difuzor.Deci ai grija la impedanta difuzoarelor cat si a subwoofer-ului.DE PREFREAT toate ACEIASI IMPEDANDA!
Daca CD-play ul are o iesire separata pentru subwoofer atunci poti lega 4 dif+Subw. cu specificatiile prezentate mai sus.

| stlucian a răspuns:

P.S. Detalii despre CD-play-er daca se poate big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! casetofonul normal are iesiri pentru boxe si o iesire special pentru subwoofer, legi boxele la iesirile pentru boxe dar nu te astepta sa mearga la 90rms dar o sa se adune de la 4 boxe.o sa scoata ceva, subwoferul bagi in iesirea pentru subwoofer.Succes

| JusTPauL explică:

Nu cred ca m-am facut prea bine inteles, casetofonul care il am acum are undeva la 25w/iesire. Vreau sa pun difuzorele astea pe fata:
http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare-auto/Ground-Zero/Iridium/GZIC-525X/
Pe spate astea, dar nu sunt sigur:
http://www.be-loud.ro/......ZIF-6503X/
Dar daca casetofonul original de la un seria 3 din '99 nu face fata, atunci ma gandeam sa pun asta:
http://www.be-loud.ro/produse/CD-Playere-MP3/ALPINE/CDE-171RR/
Aici am vazut ca zice ceva de control nivel subwoofer si altele, nu imi dau seama exact la ce se refera.
Ma gandesc ca acest casetofon ar trebui sa bage macar 70% din cat au nevoie difuzoarele sa se auda la maxim.