| JusTPauL a întrebat:

Daca am un casetofon de masina cu 4 iesiri de cate 25 watt si pun 4 difuzoare de 90 rms se aude cat de cat bine?
Din cate stiu casetofonul nu trebuie sa aiba aceiasi putere cu difuzoarele..Si ce inseamna "control separat volum subwoofer"?
Asta ar insemna ca pot pune si un subwoofer pe langa cele 4 difuzoare?
Va rog explicati-mi, dau funda cine ma ajuta.

9 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Da! Iar difuzoarele trebuie sa aiba un un 25% in plus fata de puterea casetofonului, amplificatorului, etc!

| JusTPauL explică (pentru K0sti):

M-ai lamurit dar nu in totalitate.

| K0sti a răspuns (pentru JusTPauL):

Pai ce nu ai inteles? Ti-am raspuns la intrebare si ti-am dat si un detaliu in plus!

| JusTPauL explică (pentru K0sti):

Si ce inseamna "control separat volum subwoofer"?
Asta ar insemna ca pot pune si un subwoofer pe langa cele 4 difuzoare?
Si totusi casetofonul meu are doar 25w/iesire difuzoarele sunt cu mult peste el, nu e doar cu 25% mai mult.

| K0sti a răspuns (pentru JusTPauL):

"control separat volum subwoofer" inseamna... "control separat volum subwoofer"! Parca e in romaneste, nu chinezeste! Raspunsul a fost DA, poti pune!
Daca sunt mult peste care e problema? E foarte bine, sa nu fie mai mici!

Nu ma asteptam sa pui astfel de intrebari! sad

| JusTPauL explică (pentru K0sti):

La ce casetofon m-am uitat eu sa il inlocuiesc pe cel vechi, scrie 4x50W, ma gandesc ca nu mai are inca un loc separat si pentru subwoofer, pentru ca daca avea scria in specificatii.
Pay si daca difuzoarele sunt cu mult peste casetofonul meu(cel care vreau sa il inlocuiesc) atunci difuzoarele se aud calumea, adica vreau calitate la sunet si daca tot pun ceva alumea sa se auda la putere maxima nu la 50% ca nu-mi baga destul casetofonul.

| K0sti a răspuns (pentru JusTPauL):

Pai nu ai zis ca are optiunea "control separat volum subwoofer"? Daca are inseamna ca are si iesire! Repet, daca difuzoarele sunt mai mari ca putere, atentie, ca putere, e ok. Impedanta trebuie sa fie cea a casetofonului! Oricum, orice amplificator la volum peste 80% intra in limitari, si cresc distorsiunile! La unele chiar mai jos, depinde de calitate!

| JusTPauL explică (pentru K0sti):

"control separat volum subwoofer", deci are o mufa rca separat de cele pe care se leaga difuzoarele. Asta ma interesa.
Impedanta la difuzoare e pe 4 la toate, la casetofane nu stiu exact dar, ma gandesc ca tot pe 4 sunt, daca e pe 2 s-ar putea arde casetofonul?

| K0sti a răspuns (pentru JusTPauL):

Nu se arde, se ardea daca era invers! Aia cu nu stiu exact, nu ne pasioneaza! Va trebui sa stii! Daca are mufa rca separat, nu mai incape dubiu, e pentru sub!