| JusTPauL a întrebat:

De ce imi porneste greu pc-ul?
Adica cand apare windows xp si lina aia cu 3 puncte care de obicei se incarca de 3 ori si apoi imi aparea wellcome, iar acum se incarca de aproximativ 20-30 ori apoi se blocheaza putin, se tureaza coolere-le si apoi apare wllcome, deci porneste extrem de greu. Va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| DarooIT a răspuns:

Salut
Varianta 1: Ai 3 partiti C. si D si una ascunsa alocata sistemului (system reserved) ca sa intre se foloseste de cea unalocated(ascunsa) si apoi intra in c in windows de aia durea 30.
Varianta 2: Hardiscku mere greu e fragmentat sau are viteza mica de citire sau e vechi.
Varianta 3: Ai prea multe programe care pornesc odata cu windowsu adica la start up. Intri in run scrii msconfig si vezi la start up ce nu ai nevoie daca nu te descurci da-mi un pm daca te-am ajutat funda :d

| JusTPauL explică (pentru DarooIT):

Am C, D, D partitii, hardisckul nu are viteza mica si nici nu e vechi are cam 3 ani si de fragmentat mi se pare ok, varianta 3 mi se pare cea mai convenabila.

4 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

Recomandam Windows 7! Vezi si de ce! Succes!

| Mâncărici a răspuns:

Pai daca windowsu-l este invechit adica nu a mai fost schimbat de mult, ar fi normal sa se intample asta sau ai o memorie incarcata

| raidxp a răspuns:

Problema este unele fisiere din sistem,atunci ruleaza acea liniuta windows-ul isi incarca driverele si porneste unele servicii,faptul ca cooler-ul se tureaza este pentru ca sistemul nu poate citi o fila din sistem, aceasta fiind corupta, O solutie inainte sa formatezi si sa instalezi windows-ul este sa programezi un check disk pentru fiecare partitie, un program bun care face asta este Tuneup Utilities, sau click dreapta pe partitie>properties>tools>check now bifezi cele doua optiuni si il lasi sa isi faca treaba apoi restartezi