| consuello a întrebat:

De ce nu pot trimite cereri de prietenie pe Facebook anumitor persoane? Nu este vorba de restricția de 48 de ore, de pe profilul meu când intru pe pagina celui care vreau sa ii trimit cerere nu îmi apare add friends, unor persoane le am trimis cerere si când am reintrat pe pagina lor nu îmi mai aparea add friends, nimic. Din ce cauza?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Fiindcă, acea persoană a setat opțiunea de a primi cereri de prietenie, numai de la prietenii prietenilor, nu de la oricine. Singura șansă de a-i putea trimite cerere de prietenie, este de a te strecura printre prietenii ei/lui. Voi doi nu aveți nici măcar un prieten comun, e motivul pentru care, atunci când îi deschizi profilul, nu îți apare opțiunea "Add friend".
În legătură cu cealaltă problemă, cred că cererea ți-a fost respinsă, timp în care, autorul profilului a decis să își modifice setarea respectivă, pentru a nu fi deranjat din nou.
Aici, găsești setările respective:
http://postimg.org/image/86z6xnko1/

| Prunila_Giulia_2004 a răspuns (pentru floresdemayo):

Si mie mi s-a intampla exact acelasi lucru ca si lui consuello, doar ca eu si cu persoana careia vreau sa ii dau cerere, avem prieteni comuni. Dar tot nu am optiunea de a ii da cerere de prietenie. De ce? Mi-a dat block?

| floresdemayo a răspuns (pentru Prunila_Giulia_2004):

O cerere de prietenie poate fi respinsă din trei motive:
- i-ai trimis o cerere de prietenie (recent sau mai demult), iar persoana respectivă, nu doar că ți-a respins cererea, totodată ți-a dat și SPAM pentru ca tu să nu-i mai poți trimite niciodată o cerere de prietenie.În schimb, el îți poate trimite, dacă vrea, fiindcă tu nu i-ai dat spam. Tu nu mai poți vedea opțiunea "Add firend".

SPAM este o opțiune care apare automat, atunci când tu respingi o cerere de prietenie. O poți ignora, dar dacă porți pică pe cineva, nu numai că-i respingi cererea de prietenie, dar îi dai și spam.
Uite și un exemplu:
http://imgur.com/a/QLM9QXq

2) Când nu aveți prieteni comuni Tu nu poți vedea opțiunea "Add firend".
3) Când unul dintre voi a atins numărul limită de prieteni (5000 persoane). În acest caz, ești anunțată. Opțiunea "Add friend" continuă să fie vizibilă.

| Ciobanu_Florin_1997_RGfC a răspuns (pentru floresdemayo):

Nici eu, nici lui nu-i apare add friend.
Se mai poate sa fim prieteni?

4 răspunsuri:
| consuello explică:

Aveam deja prietenii comuni si i am trimis cerere apoi a doua zi când am vrut sa vad daca mi a aprobat nu am mai gasit add friends...deci daca avea restricția respectivă nu ii puteam trimite cerere