| heyoooooooo a întrebat:

Deci sunt jocuri la care folosesti tastele "F1, F2, F3...". Dar pe laptop stiti ca tastele F fac anumite chestii. cum pot sa fac sa mearga tastele"F" in jocuri... fara ca ele sa schimbe luminozitatea sau alte prostii?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cind apesi doar o tasta F aia atit va face ce face acea tasta f si nimic in plus.Ca sa mai faca si altceva trebuie sa apesi si alta tasta Fn, deci apesi tasta Fn dupa care apesi tasta cu dubla functie.Dar tastelecu duble functii nu-s multe asa ca alea cu luminozitatea nu te incurca nu nimic.Deci sa dai lumina maitare sau mai slaba trebuie apasate 2 taste. Daca apesi doar o singura tasta aia face ce este ea facuta sa faca daca o accesezi.Si apoi daca intri in meniul jocului poti seta tu cu ce taste vrei sa joci.Dar cred ca asta cu cu tastele cu duble functii este la fel si in cazul desktopurilor la tastaturile de acolo.Tot la fel sint facute cu tasta Fn si alte chestii de genul asta.Deci nimic nou ca esti pe laptop sau desktop. Iara ce fac tastele de la astatura desktopului aceiasi chestie o face si tastele la la un laptop.Deci nu iti schimba nimic din ce tu crezi sau spui.

| DeKoniec a răspuns:

Incearca la controalele jocului respectiv.
Succes!

| RadikalGamer a răspuns:

Probabil tii Fn apasat. Printre F-uri e si un buton care seamana probabil cu un Numpad (cifrele din dreapta de la calculator) sau cu o tastaura. Apasa Fn si butonul acela.
Mai bine sa-mi dai modelul laptopului, nu ar trebui sa se intample ceva daca apesi pe F-uri fara Fn