| anonim_4396 a întrebat:

Pe laptop, dupa ce mi-am reinstalat windows-ul, windows 10 mai exact, e in engleza, tastele F1, F2, f3 imi schimba luminozitatea, sunetul si chestii. Si in jocuri de ex pe metin, daca vreau sa apas pe F2 pentru a da un skill, se regleaza luminiozitatea doar ca sa reusesc, trebuie sa apas pe FN + F1 sau F2, depinde de magie. Vreau sa fie ca inainte, sa apas direct F1, F2, F3 si sa mearga. Cum rezolv? Multumesc!

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Vreau sa fie ca inainte"
ai schimbat laptopul cumva?

| UnBaiatAnonimx221 a răspuns (pentru sierra1):

Am schimbat doar windows ul.

| mihai69 a răspuns:

Intri în BIOS și setezi de acolo ce funcție să aibă tastele [Fx].
Nu are legătură cu instalarea s.o., oricare ar fi acela.

| UnBaiatAnonimx221 a răspuns (pentru mihai69):

De intrat în BIOS am intrat, dar ce fac mai departe nu stiu.

| mihai69 a răspuns (pentru UnBaiatAnonimx221):

Nici noi, dacă nu cunoaștem tipul exact de laptop pe care îl ai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apasă fn+esc odata si vezi dacă merge după

| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Spune modelui laptopului sau da-ne poze cu paginile de la bios ca sa iti ziceam ce schimbi. Unele laptopuri au nevoie de undriver pentru asta, la altele merege setat din bios

| UnBaiatAnonimx221 a răspuns (pentru codrinmaestruldumelor):

Ai discord?

| codrinmaestruldumelor a răspuns (pentru UnBaiatAnonimx221):

Uploadeaza-le pe imgur si da link-ul aici