| NicusorYo a întrebat:

Deci tatal meu s-a despartit de mama mea, eu am ales sa raman la ea(mama), tata a stat cu noi un timp, si a plecat, ea nu ma prea lasa sa il vizitez, imi place la el mai mult.
As vrea sa ma mut la el de tot, sa plec de la mama, de exemplu maine sa merg la tati si sa ii spun:
EU:Tati vreau sa ma mut de tot de azi la tine.
Am si lucrurile mele, o bicicleta, 2 perechi de role, si calculatorul(monitor, boxe, casti, web, unitate, mouse si tasta)Si am si o pisicuta draguta:X
Daca ii spun asa la tata pot din ziua aia sa raman? Daca DAhappye okk.
Daca nu, de ce nucrying?
Si cum pot face sa"DA"happy
fundita.
Netu mi-l baga tata.
Si lucrurile mele imi sunt de ajunswinking
Am 14 ani, peste 3 luni si jumatate fac 15happy

Răspuns Câştigător
| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Nu cred ca mama ta trebuie sa fie de acord, tu decizi. Nu stiu daca te poti muta chiar din ziua aia ca trebuie facute acte de custodie parca.Succes!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un detaliu important, respectiv daca parintii tai au fost casatoriti si au divortat. Banuiesc ca este asa si ca ai fost incredintat mamei prin hotarare judecatoreasca. In acest caz, in mod legal, reincredintarea catre tata se poate face tot prin hotarare judecatoreasca, bineinteles daca si tatal tau doreste aceasta. Te sfatuiesc ca, inainte de a te angaja intr-un proces neplacut, sa discuti cu ambii parinti, in primul rand cu tatal si sa vezi daca vrea sa te ia pentru crestere, ingrijire si educare si daca raspunsul este afirmativ sa discuti si cu mama ta, sa vezi pozitia ei si sa o lamuresti. Daca ea este de acord reincredintarea va fi usoara, judecatorul va tine seama de acordul partilor. Daca nu este de acord va trebui sa dovedesti schimbarea imprejurarilor de care s-a tinut seama la incredintare si ca la tatal tau vei avea conditii mai bune decat la mama. Din ce am vazut, in peste 35 de ani de profesie ca jurist, acest gen de procese sunt destul de urate si lasa urme asupra tuturor partilor. Numai bine!

| Cineva3 a răspuns:

Pai fi sigura ca tatal tau vrea sa stai cu el, dar depinde si de mama ta. Poti incerca dar nu cred ca mama ta va fi de acord dar tatal tau sigur big grin FUNDA?

| ColorfullColors a răspuns:

Daca tu esti in custodia mamei, asta e ceva hotarat intr-o curte judecatoreasca.
Daca aveai sub 14 ani, judecatorul doar lua in considearare parerea ta: cu cine vrei sa stai, dar cum ai peste 14 ai dreptul sa hotarasti de una singura cu cine vrei sa ramai.
Se poate schimba asta, dar e nevoie de un proces si mama ta, cat si tatal tau au nevoie de cate un avocat. A, si iti mai trebuie un motiv, logic.
Deci nu, nu te poti muta daca doar iti iei lucrurile, nu e asa simplu. Nu e de ajuns un "da" de la tatal tau, pentru ca nu esti in custodia lui.
Si oricum, nu te mai tot juca atata, ba la mama, ba la tata, trebuie sa te hotarasti nu poti sa te trambalezi de la unu la altul. Daca mama ta iti da voie sa il vezi pe tatal tau e ok, daca nu, si vrei sa stai cu el (desi ti-am mai spus mai gandeste-te ca nu cred ca ai ales-o pe mama pe degeaba prima data).

| AlexandraaaaPopescu31 a răspuns:

Pai ce o sa zica mama ta? la asta te.ai gandit? saraca o sa fie distrusa!

| trema89 a răspuns:

Te ai gandit vreodata ca daca ai sta la "tati " zi de zi, poate nu ar mai fi la fel, ai stat vreodata la el sa zicem 3 luni... si eu am trecut oarecum prin aceeasi situatia si nu a fost chiar ceea ce credeam