| vladutz1995 a întrebat:

Deci. Totul a inceput cand ma jucam fifa si mi s-a inchis de odata calculatorul. aparuse o imagine distorsionata cu niste culori amestecate. si se restarta. dupa cand intram nici nu apucam sa intru bine in windows si imi aparea BSOD cu irql not less or equal... 0x000000000000A. am reinstalat windows-ul tot la fel facea. Am pus windows 8 si tot asa face. si nu stiu de ca poate sa fie. de la un driver... un staf va rog.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eroarea aia apare cand windows-ul nu se poate incarca.E un conflict intre driveri.Intra in device manager si vezi daca ai driverii corect instalati.
"imagine distorsionata cu niste culori amestecate"
Aici e mai greu de depistat eroarea, e posibil ca in timpul jocului, harddisk-ul tau sa fi intampinat o problema de alimentare, asta se intampla in urma unui overcloking, iar driverii sa fii cazut...un chip northbridge faultat, pfff, vino si tu cu mai multe detalii, o poza ceva, date despre sistem.
Intai vezi cu hdd regenerator daca ai badd-uri pe hard.

| vladutz1995 explică (pentru anonim_4396):

Nu a mai fost reinstalat windousu de mai bine de 1 an si se misca mai greoi. Cand ma jucam in ultimul timp imi dadea bsod. Dupa cand intram in windows imi dadea direct bsod. Catrodata cu dumping memory. Am incercat sa reinstalez windows si nu mai merge. Se blocheaza la inslatare sau la configurare. Cred ca e de la hard. Un sfat?

15 răspunsuri:
| vladutz1995 explică:

Am formatat tot hardul si am pus windows 8 si la deschidere mi-a zis dintre care windows-uri sa pormeasca. 7 sau 8. straight face. Ca si cum ar mai fi un windows pe calculator. Si eu il formatasem inainte de instalare. Am
Cel mai ciudat pc ever!

| anonim_4396 a răspuns (pentru vladutz1995):

Nu l-ai instalat cum trebuie happy ori ai bagat inca un windows in alta partitie.
Vezi ca la instalare, ai niste instrumente(format, install, create partition)Acolo ai gresit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru vladutz1995):

Ah, uitasem! numarul de bad-uri, banuiesc ca e foarte mare pe hdd-ul tau daca iti da eroare la instalare.
Cauta hdd regenerator si vezi ce erori ai pe hard.

| vladutz1995 explică (pentru anonim_4396):

Am fost la altcineva acasa sa testez hddul si merge. intra in windows. l-am adus inapoi la mine acasa. imi da windowsul 8 eroare cand sa se deschida cu Kernel security check failuri si mai des irwl not less or equal. Am facut si un memtest pentru memoriile ram si sunt ok... ce ar ramane? Placa de baza?

| anonim_4396 a răspuns (pentru vladutz1995):

Cred ca e un defect din placa de baza...fa-i o inspectie vizuala si vezi daca e vreun condensator umflat.Si o problema de alimentare cam tot aceleasi simptome ar avea.

| vladutz1995 explică (pentru anonim_4396):

Condensatorii par a fi in regula... sursa e noua. nu cred ca e de la ea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru vladutz1995):

Da nene, dar mai sunt si condensatori care si-au mai pierdut din proprietati.Eu iti zic doar teoretic, acum sa nu te apuci sa cumperi ceva fara sa stii sigur cauza.
De cati ani ai placa de baza?
Cum se numeste sursa si placa de baza.

| vladutz1995 explică (pentru anonim_4396):

Nene? din cate stiam eu daca ai pe placa de baza un condensator stricat, nici nu iti porneste pcul. Placa de baza... nu stiu exact. in mare. cam vreo 4 5 ani cred.sursa e RASURBO Basic power de 550W. BP-XII550, iar placa de baza in aida imi arata ca e nVidia nForce MPC73. Dar pe ea scrie MSI.

| vladutz1995 explică (pentru vladutz1995):

Am reusit sa pun cu greu un XP. acum nici nu apuc sa intru in el ca isi da restarturi. fara sa apara nimic. ba cand se incarca, cateodata nici nu ajunge la bara de loading a windousului... ma duc pe la 4 cu ramii, hardul si placa video la cineva acasa ca sa le verific calumea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru vladutz1995):

Un condensator se incarca si se descarca, asta e treaba lui, tinand o tensiune stabila in sistem.Ei isi mai pierd din proprietati cu timpul.4-5 ani cred ca e deja suficient pentru ea.Sa-ti zic si de ce...MSI au o proasta reputatie cand vine vorba de condensatori.Au folosit condensatori de proasta calitate iar acum si-au spalat onoarea folosind condensatori solizi low esr.
http://www.msi.com/product/mb/P6NGM2-L.html#/?div=Basic asta cred ca ti-e placa
Cand o sa am timp o sa iti fac o poza si o sa-ti arat o placa mai veche MSI "carpita" cu condensatori care nici acum nu merge cum trebuie.
Scrie "MSI bad caps" pe google si vezi ce rezultate iti da.

| vladutz1995 explică:

Am observat pe placa in dreptul sloturilor de rami. Sunt 2 putin umflati. O sa ma duc la cineva sa ii schimbe. sper sa fie de la ei

| vladutz1995 explică (pentru vladutz1995):

Condensatorii erau. Din pacate cred ca dupa cate formaturi si incercari de a pune Windows pe HDD, s-a cam bulit, merge mult mai greu decat inainte, mai ales la start up.

| malina1111 a răspuns:

Eu cred ca jocul Fifa este viruzat! S-au poate ca e de la Windows poate ca nu este bun pentru calculatorul tau!

| Thejoiner_Yo_1998 a răspuns:

Am avut aceeasi problema si a fost placa video sad si hdd-ul!