| mateielisey a întrebat:

Din ce cauza la un monitor dupa ce merge cateva ore se stinge si trebuie aprins din nou.Cam cat ma costa sa-l fac?

11 răspunsuri:
| alecx4music a răspuns:

Nu te costa nimic. Asa e setat din windows. Ce windows ai?
XP sau 7?

| RxTx a răspuns:

EU SUNT ELECTRONIST am 20 ani experienta
nu mai folosi monitorul acela pana cand nu ajungi cu el la un service
pentru ca poate sa explodeze condensatorii in el si sa iti dea foc la casa!
daca esti din Bucuresti poti veni cu el la mine 0723728904
www.hdd-service.ro

Nu lasa acel monitor ne supravegheat!

Cu cat il folosesti mai mult din acest moment inainte se va strica si mai rau
si va ingreuna munca celui care va repara acest monitor

| smart22 a răspuns (pentru RxTx):

Salut am si eu o problema aseminatoare mi se stinge pc si daca misc de maus mi se aprinde din nou.dk? kineva mi-a zis ca e de la parametri? plizz dau funda

| corinusdeplus a răspuns (pentru smart22):

Buna,el adica monitorul pentru a economisi energie, intra in stand-bye.Adica se stinge ecranul daca nu umbli la el o perioada.Du-te pe desktop, da click dreapta, selecteaza personalize sau propietati depinde de vechimea lui si dai click pe imaginea ta de pe desktop cea de jos din stanga si setezi timpul dupa cat timp vrei sa intre el in stand-bye.Bafta!

| RxTx a răspuns:

Cel mai simplu ia monitorul si pune-l la alt laptop sau pc daca face la fel atunci trebuie sa vii cu el la service.
La monitoare Plasme LCD-uri se consuma anumite componete in timp datorita variatiilor de temperatura, fluctuatiilor curentului electric... imbatranesc componentele in aparatura electronica sau electro-casnica chiar daca folosesti acel aparat calculator laptop monitor... chiar daca nu il folosesti tot imbatranesc substantele chimice aflate in componentele electronice.
alte componente electronice au o pasta electrolitica in ele si se usuca acea pasata...
altele se decalibreaza, isi pierd proprietatile...
sunt multe motive care pot face ca sa iti ia cas afoc de la un echipament ce a iesit din garantie cu care nu ai fost la un service pentru o verificare periodica
Pot aparea crapaturi in cablaj, pot sa se desprinda din lipituri componentele si la pinii componentelor respective se pot declansa scantei...
exista si posibilitatea sa fi intrat ceva insecte sau praf in el
iar impreuna cu condensul acel praf sa se fi transformat intr-un material bun conducator al energiei electrice
Sau datorita vibratiilor pot aparea multe defecte...
E periculos sa folosesti aparatura electronica ne verificata periodic dupa expierarea perioadei de garantie!

| pcris a răspuns:

Am patit la fel si am dat vreo 30 de lei sa il faca. Dupa un timp iar a dat rateuri si am luat unul lcd.

| corinusdeplus a răspuns:

Buna,intra la setari la control panel si uita-te sa nu fie setat sa se stinga dupa cateva ore.Si eu am patit la fel si l-am reglat sa-l sting eu.Incearca si asa si nu te mai lua dupa toti.Ps daca mai e in garantie, suna macar la reprezentanta si intreaba despre ce poate fi vorba.Succes!

| smart22 a răspuns (pentru corinusdeplus):

Unde in control planet?

| an0nymus a răspuns:

Vezi sa nu fi intrat praf in ventilator

| Emylutzhu a răspuns:

Nu are nici o problema e nou pc-ul si deaceia asteapta cateva saptamani si calculatoru meu facea asa dar nu mai face, bafta!

| pcris a răspuns (pentru Emylutzhu):

Monitorul este una si calculatorul alta. happy