| Lupul22 a întrebat:

E normal ca placa video 3070 să ajungă la 64/70 grade când joc ceva şi procesorul I7 13700F la 86 chiar 91 pentru câteva secunde în timpul game playului?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Normal este, atunci cand expun un GPU si un CPU la cerinte mari ale unor jocuri video sau softuri de editare video, componentele dau randament dar se incalzesc pentru ca sunt suprasolicitate
Banuiesc ca tu ai un PC nu laptop, pai poti sa mai scazi putin din aceste temperaturi prin adaugarea de coolere in plus si/sau prin o mai buna aerisire, o alta carcasa mai bine gandita etc

64-70 de grade C la o placa video de performanta rulata in jocuri video nu este mare lucru, acestea duc lejer si 90 grade C fara sa se intample ceva rau.

Cand vine vorba de procesor, acesta poate lucra optim pana la temperaturi de aproape 100 grade C pentru generatiile noi, in timp ce generatiile mai vechi atingeau maximul lor pe la 65 grade C
Aici are relevanta temperatura medie la capacitatea maxima de incarcare a procesorului
Cu siguranta cand vine vorba de procesor (CPU) conteaza mai ales arhitectura pe care este fabricat, brandul si modelul
Poti vedea temperaturile optime si maxime la multe serii de procesoare in acest articol : https://www.computerhope.com/issues/ch000687.htm

| Frank51 a răspuns:

Placa video are temperaturi safe, dar procesorul pare puțin ca se chinuie. Cumpără un radiator vertical cu 50 de lei și vei vedea o diferență, mă refer la acelea care au ventilator vertical și dau aerul spre spate sau sus.

| NLS a răspuns:

Da, temperatura placii video nu e deloc mare, tot ce e sub 80-85 grade e temperatura normala pentru RTX 3070-4070

si procesoarele noi de la Intel se incalzesc destul de mult, ajung lejer la 90 grade in teste, fara sa pateasca ceva.

Nu mai suntem in urma cu 10 ani, cand aveam 4 nuclee la procesor, si in load maxim atingea 55-60 grade, in idle 27...

| carevaescu a răspuns:

Da, e ok, pe termen scurt/mediu. Pe termen lung, probabil vrei un sistem de racire mai bun.

Răspuns utilizator avertizat