| Anaa939839393 a întrebat:

Hei! Am un laptop Hp care pur si simplu s-a stins si chiar daca tineam apasat butonul de pornit acesta nu pornea, l-am scos de la incarcat (curent inca primea) … tineam si 10 sec pe buton, degeaba. Dupa care l-am lasat 1 minut si cand am apasat pe buton s-a deschis! Ce ar putea fi? E posibil sa se fi supraincalzit? (ieri am instalat un joc de la ora 14:00 pana la 19:00 si ma gandesc ca din cauza asta)

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tu, probabil, ai inchis capacul laptop-ului dupa folosire, care-i reglat sa intre in "Standby" in acel caz (nu se opreste complet, doar partial). Daca este astfel reglat (la setari), dupa un timp laptop-ul poate intra in regim de "Hibernare". In acest regim, re-pornirea se face prin apasarea scurta a butonului de pornire, dupa care dureaza deseori aproape un minut pana ce apar iarasi iconitele pe desktop.
Daca in regimul Standby s-a descarcat acumulatorul, atunci pornirea din Hibernare nu se poate realiza normal (memoriile RAM in Standby ramanand inainte fara curent suficient).
Conectand la alimentator, bateria laptop-ului trebuie sa se incarce la un nivel minim pentru a permite pornirea laptop-ului. Aceasta perioada de incarcare minima dureaza cateva minute.
Din aceste motive, laptop-ul tau nu a putut fi pornit din prima incercare.

Alta data opreste ("Shut down") laptop-ul (din meniu sau setand "la inchiderea capacului") sau pune-l in regim de "Hibernare".

| Anaa939839393 explică (pentru Bula):

Eu nu am inchis nimic, deci pur si simplu am vrut sa sterg acel joc din laptop, ma ridic putin sa ma duc sa beau apa iar cand ma intorc el se stingea

| Bula a răspuns (pentru Anaa939839393):

In acest caz, probabil s-a descarcat bateria.
Laptop-ul nu a primit curent de la alimentator (probabil n-a facut bine contact).
Unele laptop-uri (cum este si la HP) salveaza datele de lucru din memorie in regim de "Hibernare" inainte de descarcarea completa.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Degeaba pui aceeasi intrebare de 100 de ori daca nu reusesti sa i scoti bateria din el, ca bateria se scoate nu este lipită, cu o mîna tragi de cleme si cu cealalta mina trage bateria spre tine si scoate o afara din laptop.

| JustDeedee a răspuns:

Posibil să se fi supraîncălzit și să se uzeze bateria. Folosește un cooler când te joci măcar și când știi că nu îl mai folosești închide-l cu Shutdown și nu îl pune pe modul Sleep. Totuși, eu îți recomand să îl vadă un specialist pentru că am avut probleme de genul cu un laptop și l-am dus prea târziu într-un service. happy

| sierra1 a răspuns:

Bine că acu e bine!

| NLS a răspuns:

E posibil sa fie si din cauza supraincalzirii, daca spui de joc ce a durat 4 ore la instalare.
Ce joc era, si ce specificatii are laptopul? (modelul exact al procesorului, si cantitatea de memorie RAM)

De cat timp il ai? Il folosesti doar pe birou, sau si in pat, pe pături, etc? (păturile si materialele moi cu scame reprezinta cel mai mare dusman al unui laptop, infunda paletele ventilatorului, si spatiul dintre lamelele de racire).

Deasemenea, a mai putut fi vorba de un conflict intre fisierele de sistem (cele care se ocupa de boot), si un driver/fisier instalat odata cu jocul.

| Anaa939839393 explică (pentru NLS):

Am un Hp de un an jumate, 4Gb RAM, 1TB, Intel i5 (generatia 8)
Am vrut sa-mi pun "SPORE" si pentru a-l putea instala simplu fara alte programe, m-a costat 4, 8 GB. Jocul s-a instalat, am jucat putin si cand sa trec mai departe jocul s-a inchis, l-am repornit si jocul s-a resetat si am luat-o de la 0. Am vazut asa, am inchis jocul si am zis ca-l sterg. Plec de langa laptop si vad ca s-a stins cand vin. Apas pe buton, nu merge….(povestea de sus)…. Azi m-am uitat pe el si nu mi-a cauzat probleme, nici nu s-a blocat sau altceva. De obicei il tin pe cooler, dar ieri l-am oprit ca ma deranjau oarecum sunetele de la el.
Eu il folosesc numai pe birou

| Anaa939839393 explică (pentru Anaa939839393):

Totusi m-am gandit asa. daca as vrea sa schimb din 4RAM in 8 RAM, mi-ar putea afecta garantia? Adica sa se anuleze?

| NLS a răspuns (pentru Anaa939839393):

Ce model e exact laptopul?
(Pentru a vedea cate sloturi de RAM are in total, cate sunt ocupate si cate sunt libere, si mai ales, daca nu cumva una dintre placile de RAM e sudata de placa de baza).

Exemple:
HP EliteBook 8470p
HP Notebook 14s-fq0700ng
HP Pavilion 15-p207ng

De unde l-ai cumparat?

La compania DELL de exemplu, ai voie sa upgradezi RAM-ul sau HDD/SSD-ul, fara sa fie afectata garantia.
Insa daca atingi si strici ceva, il repari pe cheltuiala ta, caci ei nu acopera daunele.
Cel mai bine ar fi sa il duci intr-un service de cartier, insa cum nu te pricepi, te vor insela si ei, la pret, ca si un service mare autorizat HP de altfel...

DACA are usita dedicata pentru RAM, ai putea face singura operatia, nu e greu deloc, insa trebuie sa lucrezi cu finete si cu atentie. Si probabil o sa ai nevoie de o surubelnita potrivita.

La HP nu stiu exact cum e.
Am 3 laptopuri HP in casa, dar le-am rezolvat singur, nu le-am dus nicaieri.

Jocul de care zici e din 2008, ar fi trebuit sa se instaleze foarte repede pe un sistem cu i5 generatia a 8 si 4GB RAM.

Poti folosi CCleaner Free pentru a elibera laptopul de registrii inutili si fisiere cache, lasate in urma de joc.

https://www.ccleaner.com/ccleaner

Ca fapt divers : Mai ai suficient spatiu liber pe C:?

| Anaa939839393 explică (pentru NLS):

Https://www.flanco.ro/......e-dos.html
Asta ii laptop ul.
Ca memorie abia am umplut 300 gb
Totusi si ieri si azi m-am uitat pe el …si nu a mai avut probleme