| BoMbOnIkRoOzSiDuLcE a întrebat:

Heii happy Am o problema cu laptopul si calculatorul. Laptopul se inchide singur. adica sta cand 7 minute cand 15 - 20 minute, de ce? se poate face ceva in privinta asta? Si calculatorul cand deschid unitatea nu se dechide si monitorul iar unitatea tauie. de ce? se poate face ceva in privinta asta?

4 răspunsuri:
| hp8510p a răspuns:

Laptopul trebuie dus la service sa-ti curete ventilatorul si radiadorul de praf

| destiny90 a răspuns:

1/laptopul este plin de praf se supraincalzeste procesorul, trebuie desfacut, curatat, aplicata pasta termica si e ca nou. 2/unitatea este la fel ca si laptopul plina de praf.memoria ram se scoate din soclu se curata soclul si gata, daca tot nu merge fa acel-asi lucru si cu placa video.

| dymyx a răspuns:

Trebuie de facut o profilaxie la PC, si la laptop, de curatat de praf, de schimbat pasta termoconductoare, si de dorit de reinstalat din nou windows 7 (recomandata) si o sa mearga foarte bine! Bafta!

| necdannec a răspuns (pentru dymyx):

Pasta termoconductore nu se schimba. La CPU nu se umbla ci se sulfa de praf doar cooler-ul avand grija ca ventilatorul sa fie blocat cu o surubelnita, altfel este posibil ca prin rotatia data de curentii de aer sa produca sarcina electrica, ceia ce ar afecta placa de baza.