| euAnonim100 a întrebat:

Hello tuturor! big grin
Am o mare mare problema, cu care cred ca se confrunta si altii! Suna cam asa: "Stau la casa si as vrea sa maresc raza Wi-Fi pentru a ajunge si afara, in curte! Tin sa mentionez ca am increcat toate metodele: folia de aluminiu, pozitionarea router-ului cat mai sus etc. Singurul lucru pe care nu l-am incercat a fost sa ii schimb canalul de transmisie, dar asta e degeaba, pentru ca nu am deloc alte retele Wi-Fi pe langa reteaua mea!"
Deci as vrea sa imi spuneti cum as putea sa maresc raza Wireless-ului pentru a putea sa ajunga si afara! Si inca ceva important: am peretii foarte grosi (40 cm) si e posibil ca asta sa fie problema. Si nu sunt din beton armat ca sa nu treaca semnalul!
Vreau un raspuns cat mai rapid si mai bun! Nu vreau sa prelungesc zeci de metri, vreau sa prelungesc maxim 8 m!

Funda celui mai rapid si bun raspuns! big grin

9 răspunsuri:
| HardCore7750 a răspuns:

Problema e routerului, ia-ti unu router cu antena cu frecventa mai mare
Toate cele bune

| BenWilde a răspuns (pentru HardCore7750):

O frecventa mai mare ajuta la streaming de filme/videouri online, dar scade raza de acoperire.( Opusul la ce vrea euAnonim100).
Eu am router cu 2 frecvente (2. 4Ghz si 5Ghz), si la 5ghz nu prind semnal in capatul casei, pe cand la 2. 4ghz prind. (+ ca m-am informat)

| euAnonim100 explică (pentru BenWilde):

Da, stiam asta! Si al meu functioneza pe 2 frecvente, ma rog, daca il bag pe 5ghz ma pot conecta doar cu tableta si telefonul, cu laptop-ul nu am nici o sansa!

In acest moment e pe 2. 4Ghz, deci nu e nici o problema! big grin

| BenWilde a răspuns:

Poti sa cumperi o antena mai puternica pentru. routerul tau (daca are antena(e) externa). Nu stiu daca exista, dar poti sa te interesezi daca exista vreo antena separata (speciala pentru. internet) care poti sa o instalezi undeva la distanta de router, legata printr-un cablu de internet. (Nu stiu daca exista asa ceva, dar e o idee)

| euAnonim100 explică (pentru BenWilde):

Nu, are antena interna! Si da, exista repeater-uri pentru asta, dar dupa cum am zis nu vreau sa mai dau alti bani!

| BenWilde a răspuns (pentru euAnonim100):

Hmm, altfel nu cred ca se poate; mai ales din setari. Antena transmite cat poate, schimbarile in soft nu ajuta cu nimic. Poti sa ajezi routerul langa o fereastra. Alte idei nu am. Succes.

| AlinG5 a răspuns:

Nu e din cauza peretilor, e din cauza routerului, incearca sa vorbesti cu cei de la internet sa iti dea un router mai bun. Am un prieten care are raza de aproximativ 30 - 35 m. Multa bafta. ( funda )?

| euAnonim100 explică (pentru AlinG5):

Nu, am vorbit, dar cer bani, si nu am chef sa mai dau altii! big grin Dar merci oricum pentru raspuns!

| AlinG5 a răspuns (pentru euAnonim100):

Daca ai contract la ei nu ar trebui sa ceara bani. Dar in Romania totul e posibil.winking