| ciocox a întrebat:

Hey! Am si eu o intrebare..de ceva timp mi-a aparut pe ecran o linie verticala roz in partea dreapta...stiti cumva d la ce ar fi? De curand mi-am cumparat o noua placa video pentru ca cealalta se stricase si nu am reinstalat windows-ul(dupa cum zicea persoana care m-a ajutat cu placa video ca trebuia sa fac), oare asta e problema? A, si am uitat sa spun ca linia a aparut dupa ce am bagat noua placa video.

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Probeaza monitorul pe alt calculator ca sa elimini una din cauze. Daca pe alt calculator merge bine atunci nu este din monitor. Placa video e noua sau second?

| RomulusMilea a răspuns:

Salut,

Dacă acea linie roz apare indiferent de programul în care te afli (în sistemul de operare, sau pe Internet, etc.), înseamnă că nu este de la placa video, s-ar putea să fie de la monitorul computer-ului.

Bănuiesc că te referi la un laptop, nu?

Dacă este vorba despre un laptop, atunci soluţia problemei nu este alta decât înlocuirea monitorului, ATENŢIE mare, NUMAI şi NUMAI la un service autoritat. Alfel, rişti să îţi distrugi de tot computer-ul şi să nu-l mai poţi folosi.

Am păţit la fel cu laptop-ul de firmă, am anunţat colegii de la IT despre asta, mi s-a comandat alt monitor, a venit un meşter specialist, a desfăcut aproape tot laptop-ul şi a înlocuit monitorul defect cu altul nou-nouţ.

De atunci, nu am mai avut probleme, deloc.

Sper să te fi ajutat! Mult noroc!

| ciocox explică:

Nu,nu e vorba de un laptop e vorba de un calculator.

Placa video e nouahappy

Si oricum din cate am vazut nu apare mereu doar cateodata si dupa dispare.
Dar o sa incerc sa fac asta, sa il probez la alt calculator.
Multumesc pentru raspunsuri.happy