| 000MadMAX000 a întrebat:

Apple iPAD 2 sau un laptop? Peste 3 luni implinesc 18 ani si parintii mi-au promis ca imi cumpara ceva la alegere si nu stiu ce sa aleg dintre cele doua.Eu peste un an voi merge la facultate (informatica) si vreau sa stiu ce mi-ar fi mai util.

Răspuns Câştigător
| MYK3 a răspuns:

Hey te ajut eu!
In primul rand: Apple este o firma bine cunoscuta si face numai lucruri de calitate
2): Nu crede ce zice lumea ca numa citesti mail si de-astea, ca este in AppStore Photon si ai flash player (Adica te uiti live etc...)
si ultimul lucru: eu am un Ipad 3 (nu 2), nu difera mult la pret dar este mult mai performant pentru-ca este cu ecran RETINA (se vede perfect), Are placa video QUAD (esti cea mai smechera la jocuri), Procesorul zic uni ca e 1 gHz dual-core dar e 1.2 Dual-core (se misca ca o racheta), Pe net e ca si un PC de rapid (am un laptop cu procesor i5 si la intrecut)
Deci in nici-un caz sa nu iei laptop ca e inutil si laptopuri apar tot tiipul dar de Apple nu vei fi dezamagita
La un laptop pana bagi drivere pana schimbi windowsu, iei virusi si ai probleme, iti tot da erori, merge sacadat, tot ce e mai rau
Dar pe un ipad nu vei pati nimic din ce e mai sus
Ipad 3 e perfect dar si Ipad 2 e superb (3 e cu 200-300 de lei mai mult)
Sper ca te-am ajutat
Multa bafta!happy

6 răspunsuri:
| MYK3 a răspuns:

PS am uitat: Lumea vorbeste ca un laptop mai performant dar ei nu stiu cum e ipad, BAFTA!

| Ovidiu200 a răspuns:

Laptop 100% mult mai performant
Tableta este doar o fița dar dacă tot vrei prin octombrie apare Microsoft Surface o tableta cu Win 8 și destul de performanta

| Ovidiu200 a răspuns:

@MYK3 omule poți sa vb. cât vrei tu dar nu poți compara un laptop cu o tableta diferențele sunt de la cer la pământ spui tu ca pe win iei virus sa stii ca Apple la faza de securitate sunt bată iOS este cel mai ușor sistem de spart. Am spus si o repet tableta este doar o fița si intre iPad 3 si Microsoft Surface eu aleg Microsoft Surface : OS : Win 8, securitate nu ai ce comenta + ca merg programele de pe pc și pe tableta fiind win. PS: Stiu ce spun cauta pe google
PSS: Admin Gg64NoU

suntserios
| suntserios a răspuns:

Laptop 100%. pa tableta aia in afara sa intri pe facebook sa citesti un mail sau o stire nu mai poti face nimic. al facultate de informatica vei avea multe proiecte de programare care nu le poti face pe o tableta (ar trebui sa stii asta avand in vedere alegerea facultatii)

| 000MadMAX000 explică (pentru suntserios):

Da m-am gandit si la aspectele astea doar ca ma gandeam ca tableta as putea sa o iau cu mine peste tot.

| mikyandy97 a răspuns:

EU asi zice laptop si ipadu e fain dar in functie de performanta eu zic ca un ipad nu ar putea inlocui un laptop daca tot iti pot lua ce vrei at iti arat eu un laptop super tare uite aici http://www.emag.ro/laptopuri/sort-pricedesc laptopu e mai util decat ipad, ipadu e de fifti fifti