| Csjfndndjekekk a întrebat:

În ianuarie anul asta mi-am luat un telefon nou,iar acum vreau sa îmi transfer niște date din telefonul vechi,problema e ca am fost sa îmi iau un încărcător nou, l-am ținut 20 de minute la incarcat și nu se deschide, el este puțin spart într-un colt dar pana acum doua luni a mers..credeți că s-a afectat în timp? Ce as putea sa fac?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa cateva luni de nefolosire, acumulatoarele se descarca complet (la 0V). In asemenea stare, incarcatorul le vede ca si un scurtcircuit.
Poti incerca regenerarea progresiva, pe etape de cca. 30-60 minute de incarcare si oprire. In multe cazuri, dupa 5-10 asemenea cicluri, bateria "isi revine" si se incarca, porneste aparatul.
Este posibil ca, dupa ce porneste, va fi nevoie de mai multe cicluri de incarcare, pentru a se reveni la capacitatea de stocare apropiata de ceea anterioara (opririi).

| literallythesamebruh a răspuns:

Verifică dacă vibrează sau îți dă vreun semn de viață. În acest caz, e vina display-ului. În caz contrar, e vina bateriei.

| Karina17K a răspuns:

Mergi la un service, iar domnii de acolo vor evalua telefonul si vor stabilii cauza pentru care acumulatorul nu se incarca...