| LeWildWhiteNiqqa a întrebat:

La liceu cu profil de mate/info se invata si C? nu doar C++?
As mai vrea sa stiu si materia cum e, cu ce se incepe. As vrea cat de cat sa fiu pregatit.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

De obicei doar c++. Si nu trebuie sa fii pregatit deloc, deoarece se ia tot de la zero.

| suntserios a răspuns (pentru sltlp):

Nu cred ca se face deloc C++, se face o amestecatura de C cu cateva concepte din C++.

C++ in sinea lui inseamna POO, asta e marea caracteristica. sigur nu se face programare orientata obiect.

| sltlp a răspuns (pentru suntserios):

Pe manuale doar asta scrie: c++... Chiar daca se face poate o "varza" intre ele.

5 răspunsuri:
| lascudaniel a răspuns:

Eu sunt in clasa a 11-a, in clasa a 9-a si a 10-a am facut in world, c++ si in clasa a 11-a am facut numai in pascal

| LeWildWhiteNiqqa explică:

O intrebare...de ce se mai invata pascal? Adica serios acum, ce ar merita ar fi c# - c++ {parerea mea}

| sltlp a răspuns (pentru LeWildWhiteNiqqa):

Pascal e mai usor de inteles. De aceea inca se preda. Si mai e folosit, dar destul de putin. Un exemplu, recent, chiar viitor sistem de operare:steamos:
http://store.steampowered.com/livingroom/SteamOS/?l=romanian