| Agache_Mariana_Ionela_1994 a întrebat:

Mi s-a ars incarcatorul de la laptop in momentul in care l-am bagat in priza iesea fum din el, de obicei il bag mai intai in priza si dupa il conectez la laptop. Dar inca merge sa incarc la laptop, nu are probleme. Care este parerea voastra? Sa cumpar altul si de unde cu un pret mai convenabil, sau il pastrez pe acesta adica nu stiu daca nu incarca la parametri care trebuie dupa socul care a suferit?

Răspuns Câştigător
| bloodfont a răspuns:

Dacă încă funcționează înseamnă că nu s-a ars. Fum de unde a ieșit, din priză, din încărcător (adică din cutia cu transformatorul) sau din cablu? Fum din priză se mai întâmplă, prizele de proastă calitate pățesc asta, soluția pentru asta e să schimbi priza cu una mai bună. În celelalte două situații nu mai avea cum să funcționeze. Legat de costuri, nu te juca cu alimentările. Investește atât cât îți permiți. De preferat e să găsești un încărcător identic de la un furnizor al companiei producătoare a laptopului, altfel trebuie să cauți un încărcător care să aibă aceeași parametri (tensiune și curent) cu vechiul încărcător.

| Agache_Mariana_Ionela_1994 explică (pentru bloodfont):

Din incarcator (Cutia cu transformator).

| K0sti a răspuns (pentru Agache_Mariana_Ionela_1994):

S-a bubuit condensatorul de filtraj retea! Nu-l mai folosi ca busesti si laptopul!

| Agache_Mariana_Ionela_1994 explică (pentru K0sti):

Aha! Oricum am comandat un incarcator nou original cu aceeasi parametrii!