| Anonim0091 a întrebat:

Pentru cine se pricepe la pc-uri foarte bine, astept MULTE raspunsuri va rog.
Salut TPU, azi am facut un videoclip si l-am editat cu camtasia studio, l-am pus sa-l salveze si sa-l puna pe youtube apoi am pornit bf2(un joc la care nu am toate cerintele[procesoru] dar imi mergea cu 20-30 fps... l-am pornit si a aparut pe monitor ceva scris pe albastru, cu o eroare...Am repornit pc-ul si cand a pornit cat sa dau clic pe ce utilizator vreau sa intru s-a restartat.si tot asa de vreo 10 orisad apoi am intrat pe safe mode, a mers! am dezinstalat camttasia si bf2, apoi a mers si acum cand pornesc un joc de ex. minecraft(joc java) se restarteaza calculatorul.
Ce pot sa fac sa nu se mai deie restart automat? cum sa fac sa nu fie asa "sensibil" la CPU?

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Vezi in Task Manager ce proces dubios si consumator de energie ai! Ia-le la rand pe toate si cauta-le pe google daca nu stii ce inseamna.
Dupa ce il gasesti da click dreapta pe el si inchide procesul ->in dreptul procesului iti scrie si sursa de unde vine.
Bafta!

| Artemisia a răspuns:

Probabil ai nevoie de o mamorie mai mare thinking
Daca ai avea o memorie mai mare cu o placa de baza mai buna, nu ai avea probleme cu jocurile mari, plus ca ai avea o grafica foarte buna.

| rynaqui a răspuns:

Cred ca se supraincalzeste, si se inchide. Descarca programul SpeedFan, e gratis, il gasesti pe google. Ruleazal si vei vedea cate *C are calculatoru tau. Dupa care imi faci un screenshot si mil dai pe pm

| Anonim0091 explică:

Am 1.5GB RAM, placa vid. 256 NVIDIA GeForge FX5500(veche dar merg multe) procesor 1. 4GHZ(mi-e rusine cu el.) si 120-130GB spatiu in D si C