| Softe a întrebat:

Port ochelari de vedere pentru miopie, daca imi achizitionez ochelari vr datorita acestei probleme exista posibilitatea ca imaginea redata pe acesta sa fie afectata datorita problemei mele de vedere?

Răspuns Câştigător
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu imaginea va fi afectata ci vederea ta va fi afectata. Nu te sfatuiesc sa folosesti asa ceva daca ai aceste probleme de vedere.

| Softe explică (pentru darrio2007):

Deci imaginea redata in timp ce nu imi port ochelari mei de vedere concomitent cu ce VR nu isi va pierde din caitate?

| darrio2007 a răspuns (pentru Softe):

Vad ca te intereseaza numai calitatea imaginii redata de VR. Da, nu va fi o imagine clara. Dar in acest fel iti vei accentua dioptria pe care deja o ai. Vrei sa porti ochelari toata viata?

| Softe explică (pentru darrio2007):

Oricum ii port toata viata, nu exista tatament pentru miopie, problema ar fi ca imi cresc dioptriile.

| Bula a răspuns (pentru Softe):

Solutie exista pentru miopie, cu tehnica laser, dar nu este recomandat inainte de maturizarea (stabilizarea) sistemului de vedere, care este peste 30-35 ani. Cel putin pana la aceea varsta va trebui sa porti ochelari.

Daca le fortezi inutil, dioptriile se vor accentua mult mai puternic. Nici tehnica laser nu este o "minune", nu totdeauna poate corecta dioptriile, mai ales pe ele exagerate.

In concluzie: abtine-te de la folosirea oricaror dispozitive virtuale pentru jocuri, inclusiv de ochelari VR!

| Sanziana78 a răspuns:

In primul rand trebuie sa faci un control la ochi daca ai mai facut pana acum control este bine sa îi arăți foaia cu dioptrile pentru ca el sa-si dea seama de evolutie

| Sanziana78 a răspuns:

Si depinde de cat timp îi ai daca îi ai doar de un an nu trebuie sa faci neaparat control la ochi doar sa iei reteta cu dioptri pe care ti-a dat-o doctorul iar daca tu vezi bine cu acele dioptri imaginea nu are cum sa fie afectata dar daca tu nu vezi bine cu acestea va trebui sa-ti faci un cintrol

| Softe explică (pentru Sanziana78):

Cred ca nu ai inteles pe deplin intrebarea pusa de mine, te rog sa o recitesti.

| Cosmin_Bazon_1990 a răspuns:

Da,afectează imagine.Îmi pare rău pentru tine!