| ady9631 a întrebat:

Acum cateva zile telefonul meu Nokia 5730 xpress music display-ul telului se facea alb si dupa ce il inchideam si redeschideam isi revenea apoi s-a facut alb iar si nu si-a mai revenit am fost azi la un service gsm si mi-au zis ca folia telefonului e stricata si nu se mai gaseste asa ceva ce folie ce e aia, softul sau de la display daca cumpar alt display va merge?

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Un display :
http://www.gsmnet.ro/......nal--14849

"Folia" e o banda de contacte care face legatura intre telefon si ecran!
Casi la telefoanele cu clapeta aceasta se strica in timp daca telefonul a fost deschis(clapeta) brusc fara a o tine!

In foto e bucata aia galben/maronie unde sunt cateva zeci de conexiuni.
UNA defecta si...:(

Clar ca panglica de contacte e dusa.
ASA se numeste: panglica :D

cu montat/manopera 100-120lei :)

| ady9631 explică (pentru stlucian):

Am inteles dar acea panblica pleaca din display deci imi schimba displayul nu?

| stlucian a răspuns (pentru ady9631):

Da ea vine atasata display-ului din fabrica! NU se poate schimba doar panglica!

| ady9631 explică (pentru stlucian):

Bine multumesc pentru. raspuns.

| stlucian a răspuns (pentru ady9631):

Pentru putin thumbs up