| Yukii987 a întrebat:

Sallut TPU.Am si eu nevoie de cineva care este pricepu in calculatoare si gaming.recent mi-am luat o placa video xfx hd 6950 1gb dual fan care mi s-a spus ca este unlocked (intr-o 6970).am incercat bf3 la ultra setings, se misca bine dar daca misc mausul prea repede are mici blocari, in witcher 2 daca apar mai mult soldati pe monitor deja este lag foarte mare.
placa ajunge la 85C si 60% fan speed pe aceste jocuri
idle este la 47C si 28%fan speed
sistemul meu este:
Monitor BenQ 24 inchi 1080p LED
sursa chiftec 550w
procesor Intel core 2 quad q8200 (2, 33 ghz 4 nuclee)
Intel dp45sg placa de baza
ram 2x2gb (4GB) kingstone 1333 frecventa
windws 8 64 bit build 8400 (relase preview)
2x500GB HDD
carcasa recom zenith cu 3 coolere (fata, spate, lateral pe geam)
si placa video xfx hd 6950(unlocked) 1gb ram 256 bit (1536 shadere)
Va rog daca cineva poate sa ma ajute ca nu stiu care este problema.

Răspuns Câştigător
| IulianP a răspuns:

Incearca sa faci un OC la CPU, macar un 2.7-2.8GHz. Incearca sa dezactivezi V-Sync si sa renunti la AA si AF.
Stiu ca Witcher 2 este dependend destul de mult de CPU si de asta iti face unele probleme.

1 răspuns:
| pHe0Nix a răspuns:

Are dreptate Iulian fa un OC mic la CPU ca sa o duca, sau dezactiveaza Vsync, AA, Af sau AA dale mai jos ( in loc de 16x sau cat ai pus dale pe 4x sau dezactiveaza-le ) dar o placa ca aia trebuie sa duca orice la maxim, incearca o rezolutie mai mica