| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am dat sa formatez un cd de 10gb si scria the media is write protected, am incercat din diskpart sa ii sterg atributele dar nu a mers, cum pot scoate protectia din fabrica a unui cd?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

CD de 10Gb NU EXISTA!
Discuri optice sunt:
- CD - maxim 640Mb
- DVD - maxim 4Gb
- BlueRay - maxim 8Gb
Discuri si unitati optice mai mari nu sunt comercializate.

Ca urmare: trebuie sa mai inveti... muuuuuult!

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Nu știu ce dvd cd am dar scrie pe el 10gb! Memoria lui nu vrea sa mi-o arate in this PC. Trebuie formatare dar nu permite!

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu de unde- si ce ai, dar SIGUR nu exista CD cu 10Gb!
Un disc optic NU se poate formata! Discul se scrie cu fascicol de laser, asemanator tatuajului.

| RxTx a răspuns:

Iei un cui și faci un x apăsat

| RxTx a răspuns:

Hai sa îți zic acum rezolvarea pe bune
In general cd-urile pentru începători pot fi scrise o singură data în viață ( avansații pot să tot adauge pe ele riscând de fiecare data să piardă tot ceea ce au avut înainte
Se poate alege sa nu se încheie sesiunea, dar acum nu știu dacă tu nu ai cumva un cd finala de pe la vreun joc sau de pe la vreun film ștampilat gravat nu scris cu laser dar oricum cd-urile care ți-au venit scrise din fabrică nu le poți șterge.
Și în general tu nu poți să ștergi in cd

Cd-urile nu sunt făcute pentru a putea fi șterse

Exista unele excepții in cazul in care pe cd-ul respectiv scrie CD-RW

In cazul acela da pot fi formatate pot fi șterse doar că trebuie sa ii explici programului cu care tu scrii prima data pe acel CD-RW că este un cd care poate fi șters.
Acestea sunt niste cd-uri extraordinar de rare.
Și nu îmi mai aduc bine aminte dar e posibil că și aici sa poți face o mare gafă să ii dai să încheie sesiunea și în cazul acela nu mai poate fi formatate șters intervenit asupra lui în nici un fel )

| RxTx a răspuns:

Poate omul dorea să spună de un card de memorie
SD card
Dar sa exprimat greșit!

Cardurile de memorie au în general un întrerupător Intr-o parte.
https://www.sony.com/......s/00067190

| Wr3nch a răspuns:

Si e DVD-R sau RW? Ca daca nu, poti da format pana te plictisesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cd de 10gb?

| RxTx a răspuns (pentru anonim_4396):

Finala care se deblochează cu cuiul