| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am inceercat sa dau OC la ram din bios, dupa ce dau nu-mi mai porneste pc ul si dupa la a 3 a incercare se reseteaza setarile, la inceput m-am gandit ca nu suport placa de baza, am cautat o pe net si la specificatii scrie ca suporta pana la 2200 Mhz (OC) cum adica oc? Se poate da overclock la placa de baza?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

1) placa ta de baza suporta RAM cu frecventa de 1600MHz, sau de maxim 2200MHz, daca faci OC procesorului.

2) i5 2400 NU suporta OC, nu are multiplicatorul deblocat, nu ai racire adecvata, daca incerci, sunt mari sanse sa il arzi, deci cu toata caldura, NU te sfatuiesc sa cauti pe net solutii cum sa faci OC.
Procesorul acela nu e facut pentru asta, daca aveai 2600K cum am (inca) eu, ar fi fost alta treaba.

3) daca momentan RAM-ul sta la 1333MHz, il poti seta la 1600MHz, doar daca placa ta de baza are in BIOS profil XMP (pe care trebuie sa il activezi tu).

4) daca nu gasesti profilul XMP, nu-ti fa griji, diferenta dintre 1333 si 1600 e inexistenta, si tot la fel ar fi si diferenta dintre 1333 si 2200MHz pe acel procesor.
Si la mine a stat RAM-ul vreo 2 ani pe 1333MHz, pana sa il ridic la 1600, si nu am observat nici o schimbare.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut, pune l in masina si du l la servis se vor ocupa de el.

| doctorandus a răspuns:

Nu te apuca de overclock. Strici calculatorul, pierzi garantia, iar daca nu ai astfel de ghinioane consuma mult curent electric.

| NLS a răspuns:

Ai RAM DDR3 sa inteleg.
Ce procesor ai? (modelul... Răspunsuri de genul i5 sau i7 nu ajuta cu nimic)
Care e modelul exact al placii de baza?
Ce frecventa are memoria RAM?
Raspunsul aproximativ, pana raspunzi la intrebarile de mai sus:
Posibil sa nu poti... seta frecventa 2200MHz, in functie de ce procesor si placa de baza ai.

| barbosu213e a răspuns (pentru NLS):

I5 2400 si sustek computer inc. P8H61-M LX3 R2.0 (LGA1155)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru barbosu213e):

Daca ai i5-2400, iarta-l. Nu faci nimic cu OC-ul la memorie, doar cresti instabilitatea sistemului...

| barbosu213e a răspuns (pentru NLS):

Multumesc

| NLS a răspuns (pentru barbosu213e):

1) placa ta de baza suporta RAM cu frecventa de 1600MHz, sau de maxim 2200MHz, daca faci OC procesorului.

2) i5 2400 NU suporta OC, nu are multiplicatorul deblocat, nu ai racire adecvata, daca incerci, sunt mari sanse sa il arzi, deci cu toata caldura, NU te sfatuiesc sa cauti pe net solutii cum sa faci OC.
Procesorul acela nu e facut pentru asta, daca aveai 2600K cum am (inca) eu, ar fi fost alta treaba.

3) daca momentan RAM-ul sta la 1333MHz, il poti seta la 1600MHz, doar daca placa ta de baza are in BIOS profil XMP (pe care trebuie sa il activezi tu).

4) daca nu gasesti profilul XMP, nu-ti fa griji, diferenta dintre 1333 si 1600 e inexistenta, si tot la fel ar fi si diferenta dintre 1333 si 2200MHz pe acel procesor.
Si la mine a stat RAM-ul vreo 2 ani pe 1333MHz, pana sa il ridic la 1600, si nu am observat nici o schimbare.

Răspuns utilizator avertizat