| Robert3265 a întrebat:

Salut, am o întrebare pentru pc, am 2 ventilatoare și mai vreau să pun 2 și vreau să știu dacă sursa de 400W este bună și am o placa de baza Intel h310 Asus Prime puteți să îmi spuneți câte ventilatoare poți conecta la ea?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Procesorul care e?
placa video?
RAM?

Despre ce sursa e vorba?

Ce alte componente mai ai in PC?
(HDD, unitate optica, webcam, etc )

Ai aici un calculator detaliat,
care iti da inclusiv amperajul pe linia de 12V.
Acesta conteaza la fel de mult precum puterea.

https://outervision.com/power-supply-calculator

Introduci toate piesele tale acolo, alegi 4 ventilatoare de marimea respectiva... si vezi daca consumul se situeaza sub 320V.

Compari si amperajul dat de calculator cu amperajul inscris pe sursa, la railul +12V.

La placa de baza ai putea conecta mai multe ventilatoare decat ai tu nevoie pe sistemul acela,
insa eventual o sa trebuiasca sa cumperi splittere sau asa ceva (in link se numeste tot splitter, insa mai corect spus e: FAN HUB )

https://www.mindfactory.de/......30453.html

| NLS a răspuns (pentru NLS):

..insa degeaba pui 10 ventilatoare,
daca pasta termica nu a fost schimbata de mult timp, sau a fost incorect aplicata ultima data, sau e de slaba calitate.

Care sunt temperaturile in timpul folosirii? (sau imediat dupa ce iesi dintr-un joc)

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vorba lui Adrian5575: n-ai nevoie de atatea ventilatoare. Eu am un singur cooler la procesor si nu patesc nimic. Da ca totusi vrei, trebuie sa tii cont ca o sursa de 400W nu da niciodata 400 ci mai putin. Astfel o sursa necertificata da sub 80% din cat scrie pe ea. O sursa certificata da, cel mult, 94%. Uite: https://bit.ly/2P42YTW
Stiind apoi ce sursa ai, poti sa-ti faci un calcul de putere necesara dupa ce piese ai in computer: http://bit.ly/2pgH2YS

| GabiDumitrescu a răspuns:

CE SURSA? Una e Deluxe, si alta e Chieftec sau Corsair, si alta e Enermax, B-Quiet, sau Seasonic.

| cristimihailov a răspuns:

Baga tata, cat poti, sa fie cablul de la calculator precum caloriferul iarna.

Da-i ca ai nevoie de multa putere sa joci un amarat de joc laughing

| Adrian5575 a răspuns:

Chiar ai nevoie de atatea ventilatoare? Ai racirea chiar asa de proasta?
Daca se incalzeste procesorul prea tare, incearca mai intai cu o pasta noua.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Adrian5575):

Pai nu stii ca asa se face la noi? Isi ia cea mai pocnitoare de placa de baza, un procesor - indiferent care - cu racirea stock, o carcasa jenibila, si dupa aia incepe sa tot bage ventilatoare...