| cllauddiuu a întrebat:

Salut. Am o problema cu configurarea routerului, de fapt problema cu orice router, din cate se vede.

Am conectat un router D-Link DIR-X1860, ce e drept, e in spatele unei oglinzi, dar l-am pus si in mijlocul altei camere, antenele asezate ok, langa el e semnal full si viteza de 570 mbps, in camera de langa semnal o linie si viteza max 50 mbps.

Am incercat si cu un Huawei AX3000 si aceeasi problema.
Mentionez ca ambele routere sunt noi, desigilate de mine, am dat si reset ambelor routere si le-am configurat din nou, le-am incercat si pe un canal manual, liber, la fel.

In schimb, la cealalta locuinta functioneaza perfect ambele, viteza si semnal super si la distante de 30-50m de locul instalarii (instalat in camera, in mijlocul casei).

Care sa fie problema? Banuiesc ca routerele se exclud, din moment ce in cealalta parte functioneaza perfect.

2 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Probabil pereții sunt de vina. Îți ecranează semnalul. Sau alte dispozitive din zona interferează cu routerul tau. Încearcă mai multe locații în casă și vezi ce rezultate obții. Dacă nu reușești așa atunci poate ai nevoie de un range extender, sau un AP.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

E simplu oglinda aceea ecraneaza foarte bine si ai pierderi mari de semnal
deci pune routerul in alt loc