| MitroAlex94 a întrebat:

Am o problema cu un convector pe gaz tip demrad prometheus.Nu l-am mai folosit de asta primavara si acum, atunci cand schimb de pe flacara de veghe pe o treapta superioara se stinge in maxim 15 secunde.Mentionez faptul ca si iarna trecuta am avut ceva probleme din cauza presiunii de gaz, dar cu o ajustare potrivita din robinet functiona perfect.Acum aceasta metoda nu mai functioneaza si am impresia ca se formeaza un curent prea puternic prin el si de aceea nu ramane flacara aprinsa decat pe pozitia de flacara de veghe.Este o camera cu 4 pereti exeriori si usa este din lemn si s-a cam strambat putin in timp si nu etanseaza chiar foarte bine. Poate fi si aceasta o problema? Astept posibile solutii.

1 răspuns:
| Urzi23 a răspuns:

Sa nu ai probleme cu senzorul de la flacara de veghe, stiu ca este umplut cu un gaz/lichid si trebuie sa se dilate sa tina o valva deschisa Cind pornesti arzatorul flacara iese cu viteza prea mare si nu incinge bine senzorul si acesta se raceste si gazul/lichidul se contracta si inchide vana. Ceva in genul aparatului de sudura oxi/acet datorita vitezei cu care iese amestecul duza nu se topeste flacara este la 2-3 cm de duza si duza este rece chit ca la 5 cm tai otelul.Cind functioneaza flacara trebuie sa bata pe senzor daca se formeaza dincolo de el senzorul inchide.
Apoi :
Banuiesc ca ai viteza prea mare a gazului deci o presiune mare vezi cum bate flacara daca minghiie senzorul. Bafta