| Queensisjdne a întrebat:

Salut,am pe un laptop un procesor amd ryzen 5 3550h iar cand merg in task manager imi arata ca am 2 cores 4 threads, iar procesorul are 4 cores si 8 threads, de ce nu mi le arata?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Optional, tasteaza
msconfig
In bara de cautare,
Mergi la Boot - Advanced Options, si verifica sa fie DEBIFATA acea casuta din stanga sus.
Sau daca e bifata, in caseta de selectie sa fie 8, nu mai putin (probabil 4, caci altfel nu imi explic problema).

https://i872.photobucket.com/......lecore.gif

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Probabil din cauza Windows-ului care este pe 32 bit.
Trebuie să ai windows pe 64 bit.

| NLS a răspuns:

In CPU-Z cate nuclee arata?

Dar in CoreTemp? (program de monitorizare a temperaturii, ce afiseaza si temperatura pe fiecare nucleu)
(nu da click pe Download direct, ci pe More Downloads, si scoate doar varianta x64. Daca scoti de sus, programul vine la pachet cu ceva bloatware inutil)

In alta ordine de idei, dupa ce verifici macar cu unul dintre cele doua, instaleaza Ryzen Master, softul de control de la AMD, si verifica acolo.
Daca sunt intr-adevar dezactivate, din acest program le si reactivezi.

https://www.windowscentral.com/how-fix-disabled-ryzen-processor-cores? amp

| Queensisjdne explică (pentru NLS):

Da,era selectat doar 4, am pus pe 8 si s-a rezolvat, dar acolo selectez doar pentru cand booteaza sau pentru tot timpul, am vazut ca sunt unii pe yt care aveau doar 1 selectat acolo, mergea doar pe un core si 2 threads la ei inseamna?

| NLS a răspuns (pentru Queensisjdne):

Exact.
Normal, ar trebui debifat, si atunci ruleaza pe toate nucleele.
Sau daca lasi o valoare, sa fie valoarea maxima.
Daca alegi 4, va functiona doar pe 4 threaduri si 2 nuclee, insa cele doua nuclee vor atinge frecvente mai mari.
Acest lucru e ideal pentru unele programe specializate, ce nu stiu inca gestiona 6-8 nuclee... (Creo Parametric, printre altele),
insa au nevoie de frecventa cat mai mare pe doua (sau uneori patru) nuclee.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Optional, tasteaza
msconfig
In bara de cautare,
Mergi la Boot - Advanced Options, si verifica sa fie DEBIFATA acea casuta din stanga sus.
Sau daca e bifata, in caseta de selectie sa fie 8, nu mai putin (probabil 4, caci altfel nu imi explic problema).

https://i872.photobucket.com/......lecore.gif