| suităr a întrebat:

Salut, am și eu o nelămurire.

Am o imprimanta Canon MG3050 care era conectată la laptop prin Wi-Fi. Recent a trebuit să-mi schimb routerul și zice că imprimanta e offline. Cum o fac să fie iar online?

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

1. Te duci in configurarile router-ului, la setarile Wireless si vezi ce clasa de IP-uri este alocata (trebuie sa fie ceva de forma 192.168.0.x - 192.168.0.y sau 192.168.1.x - 192.168.0.y).
2. Te duci in configurarile imprimantei si setezi IP-ul in clasa corespunzatoare (192.168.0 sau 192.168.1) si ultimul numar sa fie in intervalul x-y.
3. Opresti si repornesti imprimanta.

Ar trebui sa functioneze fara nici o alta problema.

| suităr explică (pentru JackR):

Dacă poți să-mi spui cum ajung la fiecare configurare ai funda laughing

| JackR a răspuns (pentru suităr):

Scrie in bara de adrese a browser-ului 192.168.0.1 sau 192.168.1.1
Asta ar trebui sa te duca in configurarile router-ului. Daca ai nevoie de un user name si o parola, incearca admin/admin

Pentru imprimanta, din panoul de comanda.

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Cauta sa o inchizi si sa o pornesti iarasi.

| suităr explică (pentru anonimg):

Am incercat, nu merge laughing Caut de nu stiu cat timp și nu gasesc un răspuns clar

| anonimg a răspuns:

Aici https://www.canon.ro/printers/inkjet/pixma/pixma_mg3050_series/ printre altele spune asa cand se refera la conectictivitatea wifi: "Porneşte când începeţi imprimarea". (Aproape de josul paginii). Try it.

| Iceflower100 a răspuns:

Va trebui sa faci ca routerul sa recunoasca imprimanta sau invers happy