| ddcBMW a întrebat:

Am si eu o probleme cu PC—ul.Astazi am pornit calculatorul,a mers cateva minute si dupa mi s—a facut ecranul negru cu dungi, si dupa cateva secunde s—a restartat si nu mai da semnal la monitor.Ma gandesc ca poate fi placa video si nu am unde incerca piesele, dar totul porneste in el.

Răspuns Câştigător
| Gabbriell a răspuns:

Acele dungi pe ecranul negru cred ca erau artefacte de la placa video.
Ti-a murit placa video.
Te duci la un service de calculatoare le spui intamplarea si le ceri o placa video second hand sa faci o proba ca sa fii sigur.

5 răspunsuri:
| Cozzmy13 a răspuns:

Sau poti pune pe integrata si scoti placa "moarta" ca sa fii sigur.

| spy2o a răspuns:

Posibil placa video. Daca te pricepi, poti incerca cu alta compatibila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

... Poate sa fie si placa video, dar si placa de baza (din nefericire). Ca sa eviti evenimente de genul asta mai bine ai duce la curatat macar o data la 6 luni la un service, sau chiar poti si tu sa il aspiri si sa ii pui pasta la procesor.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ce legatura are sistemul de racire al procesorului cu placa video? E corect ce ai zis cu faptul ca poate sa fie si de la placa de baza.
Eu unul suspectez placa video si e bine de incercat pe alt pc si monitorul!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

Se poate arde placa video daca e praf(praful ajuta la arderea electronicelor) pe ea sau e mult praf in calculator incat nu se mai raceste bine happy La asta ma referam.