| ElGreco88 a întrebat:

Salut, am un sistem Logitech x-530 si pe langa el 2 boxe de combina de 50 W, de ce am nevoie [entru a le conecta la sistem si sa poata lucra la capacitatea maxima? Banuies ca o statie ma scapa de " problema " dar ce statie se potriveste? Multumesc!

6 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Iesti SIGUR ca boxele sunt de 50W(mai ales fiind dela o combina)? Recomand deschiderea lor si vazut ce scrie pe difuzoare! Nu intodeauna ce scrie pe eticheta e si real! Daca da atunci poti cauta o statie de aplificare(pe doua cai)cu o putere maxima de 45W(asta si in functie de impedanta difuzoarelor ohmi)

| ElGreco88 explică (pentru stlucian):

Pe boxe scrie : 50 W PMP, impedanta : 4 ohmi!

| stlucian a răspuns (pentru ElGreco88):

big grin Deci e clar ca nu sunt de 50W(ETICHETA NU)
cam cat de grele sunt(1 boxa)~ aproximativ?
Impedanta e clar!

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

S-au daca le-ai desfacut ca cat de mare este magnetul?

| ElGreco88 explică (pentru stlucian):

Pe ce te bazezi? ca nu sunt de 50 W? boxele sunt din Italia.O boxa are 1478 gr (1, 5 kg ).

| stlucian a răspuns (pentru ElGreco88):

Pentru a avea 50W reali(si crede-ma ca sunt electonist)magnetul trebuie sa aiba cel putin 10-15 cm. in diametru si 1-2 cm grosime! Asta pentru a face fata puterii. Jocul membranei trebuie sa fie de cel putin 1.5 cm "la rece"chiar daca e cauciucata! Gandeste-te ca la 50W(daca sunt reali) prin bobina difuzorului pot trece pana la2.5V cand basul e puternic!
DAR asta cred ca nu te intereseaza!

Ceea ce ai tu sunt maxim de 15W-20W!
Ce crezi ca in Italia nu sunt chinezarii?

PS: Vezi difuzoarele!